Flash News

E-TJERA

Çmimi i energjisë elektrike, eksperti: Dhjetëfish më i lartë nga sa sa para krizës

Çmimi i energjisë elektrike, eksperti: Dhjetëfish më i

Eksperti Anduel Çekrezi ka folur për krizën energjetike, vendimin e qeverisë Rama për të rikthyer fashën dhe për dimrin e vështirë që po e pret Shqipërinë.

I ftuar në emisionin “Opinion”, Çekrezi tha se çmimi i energjisë në treg është dhjetëfish më i lartë se sa ishte para se të niste kriza.

Sipas tij, kriza energjetike filloi që para nisjes së krizës në Ukrainë, ndërsa sulmet ruse e përkeqësuan.

 “Flasim për dhjetëfishim të çmimit të energjisë elektrike. U duk sikur po zbriste, po përsëri ka patuar rritje. Çmimin e përcakton kërkesë –oferta. Patjetër rritja e çmimit nisi që para krizës së Ukrainës, Europa nisi një tranzicion , por nuk ushte ndërmarrë asnjë hap për fikjen e një çentrali.

Sot është një çmenduri çmimi i energjisë elektrike. Gjermani është një nga vendet që vuan më shumë nga gazi, se varet dhe nga Rusia.”tha Çekrezi.

 

Të fundit