Flash News

E-TJERA

“Mirror” artikull për Hellbanianz: Shënjestrojnë shqiptarët, gansterët përdorin 'terror' me britanikët

“Mirror” artikull për Hellbanianz: Shënjestrojnë

Media britanike ‘Mirror’ i ka kushtuar një artikull bandës shqiptare “Hellbanianz” e njohur në Mbretërinë e Bashkuar, si më e famshmja.

Sipas ‘Mirror’, banda shqiptare e drogës shënjestron të gjithë vendasit që shkojnë në Britani.

Media ka sjell rrëfimi e një gruaje e cila banon pranon anëtarëve të ‘Hellbanianz’. Ajo shprehet se gangsterët shqiptarë të cilët jetojnë në zonën e saj të banimit, kanë ngjallur frikë te banorët e tjerë.

Banda ‘Hellbanianz’ e ka bazën e saj në një prone në Gascoigne në Barking, me anëtarë që shpesh tregojnë shfrytëzimet e tyre kriminale në mediat sociale. Për të rritur famën e tyre, gangsterët e Londrës Lindore shpesh shfaqen me makina, para dhe armë në Instagram.

Banorja Daisy O'Doherty thotë se anëtarët e Hellbanianz sillen qëllimisht në një mënyrë frikësuese për vendasit.

Banda u bë famëkeqe në vitin 2017 pasi filloi të publikonte video rap ku mburreshin për paratë që fitonin nga trafiku i drogës dhe aktiviteteve të tjera kriminale.

MyLondon raportoi se disa muaj më parë, O'Doherty u zgjua vonë natën nga lehja e qenit të saj - përpara se gjërat të merrnin një kthesë të pakëndshme.

“Ajo po bëhej shumë nervoze rreth orës dy të mëngjesit, macet e mia po trembeshin gjithashtu, unë thjesht ua dorëzova që ata të ishin kafshë shpëtimi. Dëgjova zhurmat jashtë dhe hapa derën time të përparme për një polici me armë dhe qen. Ai po më bërtiste që të futesha brenda. Pikat e kuqe të laserit po më drejtonin - mendova se do të më nxirrnin jashtë”, ka rrëfyer britanikja.

Më vonë u zbulua se bastisja ishte pjesë e një operacioni policor që synonte të prishte një operacion 'rent-a-gun' në Anglinë juglindore.

O'Doherty shpjegoi se banorë si ajo kishin mësuar të jetonin pranë anëtarëve të bandës Hellbanianz.

"Thjesht dëgjon vazhdimisht njerëz në makinat e tyre ose duke tërhequr lart ose duke i bërtitur gjëra njëri-tjetrit, duke luajtur muzikë ose duke folur me të vërtetë me zë të lartë. Por kjo është bërë për një arsye," tha ajo. “Është gjithmonë shqetësuese këtu tani, kështu është jeta, ka kaq shumë kërcënime që po ndodhin. Sidomos si një femër e bardhë që jetoj e vetme në një pronë të këshillit. Unë jam një objektiv, pa dyshim.”

O'Doherty pretendon se bandat e drogës në pronë kanë synuar njerëzit të cilët japin banesa me qira.

Të fundit