Flash News

E-TJERA

Mjeku “trim” kërcënon pacientin te spitali i Durrësit: Ta heq bluzën, dalim jashtë?

Mjeku “trim” kërcënon pacientin te spitali i

Ekonomia blozë, policia blozë dhe mjekësia akoma dhe më blozë.  “Bëhuni doktorët e vetes”, ka thënë populli dikur. Dhe tani këto fjalë vlejnë më së shumti.

Një skandal ka ndodhur së fundmi në Spitalin Rajonal të Durrësit, ku një pacient i cili mirë që kishte rreth 4 orë që priste të bënte një skaner por kërcënohet rëndë dhe nga mjeku në mënyrë ordinere.

Mjeku i cili veteidentifikohet si Erzen Dobi, kërcënon pacientin duke e pyetur nëse donte ta hiqte bluzën e të dilnin jashtë për t’u rrahur.

 Por ajo që të të bënë akoma dhe më të pashpresë kur përballesh me të tilla ngjarje është se personi në fjalë është një zjarrëfikës i cili u ndje keq në orarin e punës dhe u dërgua me ambulancë në spital.

Po të ishte një qytetar i thjeshë? Ndoshta mjeku “trim” s’do kishte shkuar as ta shikonte.

Sipas dëshmitarëve, zjarrfikësi u la rreth 4 orë pa i bërë skanerin ndonëse e kishte kartelën të firmosur nga mjeku neurolog por mjekët e sorrollasnin dhe në fund nuk ia bënë fare skanerin, shkruan JOQ teksa ka publikuar dhe videon.

Pershendetje JOQ! Shikoni si trajtohet nje zjarrfikes ne detyre nga spitali ne Durres. Para nje ore. Kishte 4 ore qe priste nje zjarrfikes per nje skaner... Kishte kartelen te firmosur nga mjeku neurolog por keta te grafise e sorollaten dhe ne fund nuk ja bene..... Zjarrfikesin e mori ambulanca mbasdite ne stacion se kishte dhimbje dhe e lane 4 ore pa kujdes. Kur me ne me uniforme dhe ne detyre sillen keshtu po me nje qytetar te thjeshte? Faleminderit”, ka shkruaj qytetari.

 Kjo është fytyra e mjekëve të Ogerta Manastirliut. Pavarësisht se “Rilindja” e Edi Ramës ka ardhur në pushtet duke premtuar “shëndetësi” falas, sot pas 10 vitesh qeverisje jo vetëm qe nuk ka shëndetësi falas, po as “shikim me lekë” nuk ka.

Ndërkaq Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu në daljet mediatike me gojën plotë krenari shprehet se ka investuar për të pasur një shëndetësi të plotësuar dhe të mirëfilltë.

 

Të fundit