Flash News

E-TJERA

I lidhur me oligarkët rusë dhe mori ryshfet, arrestohet ish-zyrtari i FBI-së në Nju Jork. Njihet si miku i Edi Ramës

I lidhur me oligarkët rusë dhe mori ryshfet, arrestohet ish-zyrtari i

Ish-agjenti kryesor i FBI-së në Nju Jork për kundërzbulimin u arrestua me një ish-diplomat rus dhe u akuzua për shkelje të sanksioneve të SHBA-së ndaj Rusisë pasi u largua nga FBI duke u përpjekur të ndihmonte oligarkun Oleg Deripaska të hiqte listën e sanksioneve, thanë prokurorët federalë të hënën.

Ish-agjenti, Charles McGonigal u akuzua të hënën në gjykatën federale në Uashington, D.C., në lidhje me pranimin e 225,000 dollarëve gjatë kohës që punonte në FBI – nga një person që kishte interesa biznesi në Evropë, i cili kishte qenë një punonjës në shërbimin e inteligjencës në Shqipëri, shkruajnë mediat amerikane. 

McGonigal, i cili akuzohet për deklarata të rreme dhe akuza të tjera gjithashtu dyshohet se nuk zbuloi, siç kërkohej, se gjatë një udhëtimi në tetor 2017 në Shqipëri dhe Kosovë, ai ishte takuar me kryeministrin e Shqipërisë dhe me një politikan kosovar.

"Zoti. McGonigal e tradhtoi betimin e tij solemn ndaj Shteteve të Bashkuara në këmbim të përfitimit personal dhe në kurriz të sigurisë sonë kombëtare, "tha Ndihmës Drejtori i ngarkuar i FBI-së, Donald Alëay.

 McGonigal ishte vënë nën hetim që nga muaji shtator i vitit 2022. Kjo nuk është hera e parë që përmendet emri i tij në lidhje me Shqipërinë.

Një artikull i “BuisnessInsider”, shkruante se McGonigal përdori adresën e tij zyrtare të e-mailit të FBI-së për të tentuar të organizonte një takim mes kryeministrit Edi Rama dhe një firme amerikane. Kjo e fundit, ishte menduar për tu kontraktuar për një nismë kundër korrupsionit. Në fund, FBI nuk i dha miratimin McGonigal për takimin dhe ai nuk u zhvillua kurrë.

 

Të fundit