Flash News

E-TJERA

“Narcist egoist që trajtonte keq vartësit”, profili i McGonigal në 'sytë' e FBI-së

“Narcist egoist që trajtonte keq vartësit”, profili i

Pas publikimit të skandalit mbi lobime, afera dhe lidhje me shtetas rusë, detaje të reja kanë dalë mbi figurën e Charles McGonigal, një ish-zyrtar i FBI-së. Bashkë me të, në skandal doli edhe emri i kryeministrit Rama dhe dy ‘këshilltarëve' të tij, Agron Neza dhe Dorian Duçka.

Ish-kolegë të McGonigal kanë rrëfyer detaje nga jeta profesionale dhe jo vetëm, të Charles McGonigal. Në një analizë të SpyTalk, një koleg i dikurshëm i McGonigal, thotë se ish-zyrtari i lartë i kundërzbulimit ishte një "narcisist egoist" i cili shpesh "u bërtiste vartësve", i hidhërohej sukseseve të tyrë dhe mund të ketë qenë pjesë e një klike anti-Hillary Clinton në New York.

“Moshatarët e tij menduan shumë për të, dhe menaxherët e tij,” tha ish-agjenti i dekoruar i FBI-së, duke kërkuar anonimitetin në mënyrë që të fliste lirshëm për aktakuzën që. “Por shumë njerëz që punonin për të nuk mund ta duronin, sepse ai ishte një kokëfortë. Ai thjesht i trajtoi njerëzit shumë keq. Me Charlie, kishte thjesht ego dhe ambicie," tha ai.

Nëse është e vërtetë, një defekt i tillë personaliteti mund të ndihmojë në zhbllokimin e misterit se përse një zyrtar kaq i lartë dhe i suksesshëm i FBI-së do të rrezikonte të binte nën magjinë e agjentëve të huaj.

Lajmi për arrestimin e McGonigal me siguri habiti një ish-zyrtar të lartë të FBI-së, i cili në vitin 2010 e vuri McGonigal në krye të një projekti "shumë të ndjeshëm". New York Times raportoi vite më vonë, në 2018, se ai ishte caktuar në atë kohë për të udhëhequr një grup pune FBI-CIA që kërkonte humbjen e spiunëve të CIA-s në Kinë.

Ish-zyrtari i FBI-së thotë se nuk kishte asnjë arsye për të mos promovuar McGonigal.

“Unë i bëra detyrat e mia të shtëpisë dhe kontrollova Charlie-n, i cili gjithashtu ishte në zyrën e terrenit në Uashington, dhe të gjithë thanë, po, ai është djali juaj,” tha ai për SpyTalk. “Nëse do të kishte ankesa për stilin e menaxhimit të McGonigal, ato kurrë nuk iu afruan atij”, tha ai.

Përpara daljes në pension të tij në vitin 2018, McGonigal kishte qenë përgjegjës për hetimin e Deripaskës, një mik miliarder të Vladimir Putinit, i cili është përfshirë në disa akte kriminale gjatë viteve, duke përfshirë luajtjen e një roli në përpjekjet e fshehta ruse për të ndikuar në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 në favor të Donald Trump.

Në fillim të karrierës së tij 20 vjet më parë, McGonigal kishte punuar në hetimin e përplasjes së TWA Flight 800 të kryesuar nga shefi i zyrës së Nju Jorkut, James Kallstrom, i cili ishte i afërt si me kryetarin e atëhershëm Rudy Giuliani, ashtu edhe me pasuritë e paluajtshme. zhvilluesi dhe kryesori i gazetave tabloide Trump.

Në javët e fundit të fushatës së 2016-ës, Giuliani, një këshilltar dhe avokat i Trumpit, shkoi vazhdimisht në Fox News duke lënë të kuptohet se FBI ishte në një "surprizë të madhe" në lidhje me Hillary Clinton që do ta shtynte Trumpin drejt fitores. Ky doli të ishte zbulimi i FBI-së i emaileve të ish-sekretares së shtetit në laptopin e këshilltares së saj të ngushtë Huma Abedin, bashkëshorti i së cilës Anthony Weiner e përdori atë për të dërguar fotografi të turpshme të tij tek gratë e mitura.

Më 21 shtator, vetëm dy ditë pasi FBI kishte marrë në zotërim "Dosjen Steele" famëkeqe mbi lidhjet midis Trump dhe rusëve, tabloidi londinez Daily Mail kishte publikuar një "ekskluzive" në faqen e parë në emailet e Weiner me një 15- vajzë vjeçare.

Drejtori i FBI-së, James Comey, nga frika se ai mund të akuzohej për mbulimin e Klintonit, njoftoi se po rihapte hetimin e postës elektronike të byrosë, një goditje e rëndë për fushatën e saj. Dhe sigurisht, McGonigal do të kishte pasur një vend në rreshtin e parë - të paktën - për të gjitha këto zhvillime, si dhe urdhërat e trazuar të mbikëqyrjes për ndihmësin e politikës së jashtme të Trump, Carter Page dhe informacionin e marrë nga një diplomat australian se një ndihmës tjetër i fushatës së Trump, George Papadopoulos, ishte mburrur për rusët që kanë "pisllëk" mbi Clinton.

“Kur ai arriti në Nju Jork, ai kishte një pjesë të çështjes Carter Page si një SAC e nivelit të lartë,” tha ish-zyrtari.

"Unë mendoj se ka më shumë për këtë," thotë ish-kolegu i McGonigal "Ai është i përfshirë në të gjitha këto. Unë mendoj se dikush duhet të shikojë me të vërtetë se cili ishte roli i tij dhe të gjitha këto. Tani, a ishte ai një vendimmarrës? Jo, por ai ishte SAC [për kundërzbulim] në Nju Jork”.

Të fundit