Flash News

E-TJERA

Ndahet nga jeta piktori i njohur Sali Shijaku

Ndahet nga jeta piktori i njohur Sali Shijaku

Ndahet nga jeta piktori i njohur Sali Shijaku.
Mjeshtri i pikturës shqiptare u nda nga jeta në moshën 89-vjeçari në spital, ku ishte shtruar prej disa ditësh.
Shijaku është një nga piktorët më të rëndësishëm shqiptarë të gjysmës së dytë të shekullit XX dhe është nderuar me titujt ‘Artist i Merituar’, ‘Piktor i Popullit’
Ai ishte piktor kolorist, dekorativ dhe krijuesi i kompozimeve një figurëshe në artin piktorik shqiptar të çerekut të fundit të shekullit XX.

Ai bënte pjesë në grupin e artistëve shqiptarë, që trajtuan tablonë kompozicionale, kryesisht me temë nga lufta, nga historia, nga legjendat, por edhe nga aktualiteti i kohës. Ai u fut në rrugën e artit figurativ me portretet e para të tij, si: "Portret vajze" (1953, GKA), "Kostum tiranseje" (1952, GKA), duke kaluar gradualisht nga tabloja në tablo drejt kërkimit në portrete të bukurisë, thellimit psikologjik dhe njollave dekorative etj.

Të fundit