Flash News

E-TJERA

Miliona euro të Ndragheta-s po qarkullojnë në kriptovaluta anonime, falë bandave shqiptare dhe kinezëve

Miliona euro të Ndragheta-s po qarkullojnë në kriptovaluta

Mafia e fuqishme “Ndrangheta” e Italisë po bashkëpunon me bandat shqiptare dhe agjentët kinezë të parave në një operacion të ri global të quajtur “narcos dixhital”.

Siç shkruan “The Telegraph”, mafia e njohur italiane Ndrangheta ka bërë një rrugë të gjatë nga ditët kur ata ishin hajdutë dhe banditë në malet e Aspromonte të Kalabrisë në jug të Italisë, e derisa arritën në një organizatë mafioze që fiton miliona euro në vit duke importuar kokainë nga Amerika e Jugut në Evropë.

"Ata janë fleksibël, inovativë dhe kozmopolitikë," tha gjenerali Pasquale Angelosanto, komandanti i një njësie speciale të Karabinierëve që lufton rrjetet e ndryshme mafioze të Italisë. "Ata tani janë një mafi pa kufij."

Ndrangheta ka krijuar partneritete të reja me bandat shqiptare që kontrollojnë hyrjen në portet e mëdha evropiane të kontejnerëve përmes të cilave transportohet kokaina. Bosët e mafias lëvizin para nëpër botë me ndihmën e ndërmjetësve kinezë të palicencuar që janë të specializuar në kriptovalutat, duke i lejuar ata të lëvizin para nëpër botë shpejt dhe në mënyrë anonime.

“Ka një raport gjithnjë e më të ngushtë mes mafias italiane dhe grupeve të huaja, mes tyre edhe shqiptarët, të cilët përveç se janë agjentë që blejnë lëndën narkotike në vendet prodhuese, garantojnë që tonelatat e kokainës, të fshehura në kontejnerë, mund të kalojnë nëpër portet në Evropën veriore”, tha gjenerali Angelosanto për gazetën La Repubblica.

Ndrangheta një nga rrjetet kriminale më të zhvilluara

Ka pasur gjithashtu një evolucion në transferimin e fondeve që përdoren për të paguar barnat. Ndrangheta përdorin specialistë kinezë që kanë në dispozicion miliona (në monedha të ndryshme) në të gjithë botën.

Bosët e mafias janë gjithashtu të aftë në përdorimin e “instrumenteve të sofistikuara financiare” ndërsa lëvizin paratë, duke investuar të ardhurat nga trafiku i drogës në biznese legjitime, nga hotelet dhe restorantet deri te pikat e larjes së makinave dhe supermarketet.

Ndrangheta është një nga më të evoluarat nga të gjitha rrjetet kriminale – ata janë si një kompani kriminale me interesa të shumta dhe kanë depërtuar në sektorë të ligjshëm ekonomikë.

"Për t'iu shmangur hetimeve, ata përdorin të gjitha mjetet më të sofistikuara, për shembull, komunikimet telefonike të koduara," tha gjenerali Angelosanto. "Ata përdorin FinTech për të marrë shërbime dhe produkte financiare ose përdorin kriptovaluta për të transferuar kapital në çast dhe në mënyrë anonime në çdo pjesë të planetit."

Ndrangheta - fjala vjen nga një palë fjalë greke, domethënë "andros" dhe "agathos" dhe do të thotë "njeri trim" - mund të jetë jashtëzakonisht i pasur, por ata nuk janë të imunizuar ndaj bastisjeve dhe arrestimeve.

Mafia italiane në ‘lidhje’ me grupet kriminale shqiptare

Anëtarët e klanit Ndrangheta ishin të përfshirë jo vetëm në trafik droge, por edhe në pastrim parash, trafik armësh, mashtrim fiskal dhe evazion fiskal. Hetuesit kishin konstatuar se mafia italiane ishte në lidhje me grupet kriminale shqiptare që vepronin në Ekuador dhe disa vende evropiane.

Ata kishin bërë "investime masive" në Itali, si dhe në Brazil, Uruguai, Argjentinë dhe në të gjithë Evropën, tha Eurojust. Është e vështirë të vlerësosh se sa fiton "Ndrangheta" çdo vit, sepse aktivitetet e saj janë nga natyra klandestine.

Një grup kërkimor italian, Eurispes, ka vlerësuar qarkullimin e tij vjetor në rreth 44 miliardë euro.

Agjencia tha se bandat shqiptare janë kyçe në shpërndarjen e kokainës në të gjithë Evropën, duke përfshirë në Mbretërinë e Bashkuar.

Rreth 10 ton kokainë kontrabandohen në Britani çdo vit nga portet si Hamburgu, Roterdami dhe Antwerp. Diaspora e madhe shqiptare “shpesh punon në bashkëpunim me grupet kriminale italiane”, thuhet në raport.

Të fundit