Flash News

E-TJERA

Ndryshime në Prokurorinë e Posaçme, shkarkohet Edvin Kondili

Ndryshime në Prokurorinë e Posaçme, shkarkohet Edvin Kondili

Prokuroria e Posaçme ka bërë disa ndryshime në strukturat e saj. Drejuesi i sektorit anti-korrupsion, Edvin Kondili është shkarkuar nga posti.

Në vendin e tij është emëruar Klodian Braho. Së fundmi, në SPAK janë emëruar edhe 8 hetues financiarë në dy esktore, 4 hetues për korrupsionin dhe 4 për krimin e organizuar.

Kreu i SPAK, Altin Dumani ka dhënë sot disa detaje nga hetimet që ka në dorë Struktura e Posaçme. Dumani foli për hetimet ndaj ish-ministrit Arben Ahmetaj, s ii përfshirë në aferën e inceneratorëve.

Dumani tha se janë gjetur prova, teksa nuk përjashtoi mundësinë për ta thirrur Ahmetajn në SPAK për të dëshmuar. Ai tha se janë dërguar edhe letërporosi në disa shtete.

Sa i përket, Stela Gugalles, Dumani mohoi të ketë ndonjë informacion nga autoritetet austriake që Gugallja të jetë ndaluar.

Të fundit