Flash News

E-TJERA

Neritan Ceka përplaset me gazetaren: Kush je ti? Mëso njëherë!

Neritan Ceka përplaset me gazetaren: Kush je ti? Mëso

Historiani Neritan Ceka ka debatuar me gazetaren Fatmira Nikolli, pasi kjo e fundit tha se në Akademinë e Shkencave vetëm bëhen konferenca dhe jepen çmime.

I ftuar në emisionin “Now” në Euronews Albania, Ceka iu drejtuar gazetares duke i thënë që të mësohet të flasë fillimisht dhe se nuk e ka parë asnjëherë në Akademinë e Shkencave.

Pjesë nga biseda: 

Fatmira Nikolli: Akademia e Shkencave është vetëm një institucion që mblidhet për të bërë konferenca dhe kaq. Punën studimore nuk e bën. E bën Akademia e Studimeve Albanologjike. 

Ajo që i mungon Akademisë së Shkencave është forca e studiuesve  për të bërë kërkime shkencore për të bërë punime.  Asambleja  nuk punon dot për kërkim shkencor

Neritan Ceka: Nga i di ti këto gjëra. Nuk ju kam parë asnjëherë në Akademinë e Shkencave. Ligjin se keni  lexuar fare.

Ligji për akademinë e Shkencave i ka të gjitha këto gjëra që thoni ju nuk i ka. Nëse unë ju dëgjova, më dëgjoni dhe mua.

Të fundit