Flash News

E-TJERA

Nga idhulli i fëmijërisë te Premier League, të pathënat e Armando Brojës

Nga idhulli i fëmijërisë te Premier League, të pathënat

Sulmuesi shqiptar Armando Broja ka rrëfyer të pathënat e jetës së tij personale dhe karrierës në futboll.

Në një intervistë për “The players tribune”, Broja ka treguar se babai i tij ka qenë një shtysë që të bëhej pjesë e botës së futbollit.

“Më kujtohet kur isha i ri dhe sapo filloja futbollin, ai kthehej vonë nga puna dhe ishte i rraskapitur. Mund të jetë si ora 10 ose 11 e natës dhe ai mund të ketë punuar 15 orë në ditë, por ai gjithmonë pyeste: "Armando, a e ke bërë stërvitjen sot?" Natyrisht po gënjej, do të thosha, "Mmm, po?" Ai do ta dinte të vërtetën, megjithatë, dhe ne do të shkonim në park dhe ai do të më bënte të vrapoja xhiro. Njëzet herë rreth fushës”, ka thënë Broja.

Sulmuesi shprehet se nëse sot do të pyesnin babain e tij për arritjet e Brojës do të thoshte “Armando, nuk të lejohet të ndalosh së luajturi futboll derisa ta çosh Shqipërinë në një Botëror!”.

Ndër të tjera Broja shton se idhulli i tij i fëmijërisë ka qenë Cristiano Ronaldo.

“Duke u rritur unë u bëra fans i Cristiano Ronaldon, si shumica e fëmijëve të brezit tim. Por babai im ishte i fiksuar pas Ronaldos tjetër. Braziliani”, është shprehur Broja.

Armando ka rrëfyer momentin e parë kur u bë pjesë e Premier League dhe luajti në fushë kundër Leeds. Ai tregon emocionet që pati dhe suksesin që e ndoqi më pas.

“Kur topi goditi rrjetën kundër Leeds, unë humba në moment. Nuk dija as si të festoja - ishte vetëm fillimi im i parë në Premier League! E dija që edhe prindërit e mi po çmendeshin në stadium, por vetëm pas ndeshjes kur po lëvizja nëpër rrjetet sociale vazhdova ta shikoja: Armando Broja është shqiptari i parë që shënon në Premier League. Pas një kohe ajo filloi të zhytet, çfarë do të thotë të bësh histori. Më bëri të mendoj për një gjë tjetër që babai im na thoshte gjithmonë kur rriteshim: "Sigurohuni që njerëzit ta mbajnë mend emrin tuaj, shumë kohë pasi të keni shkuar". Ishte një moment kur Anglia U-21 më donte dhe, po, mendova për këtë dhe atë që doja për të ardhmen time, por sinqerisht ... nuk më duhej të mendoja shumë gjatë. Jam rritur në Angli, por jam krenar që jam shqiptar”, ka vijuar sulmuesi.

Të fundit