Flash News

E-TJERA

Nga Libani në Portin e Durrësit me naftë kontrabandë, Gjykata liron kapitenin dhe 3 marinarët e huaj nga burgu

Nga Libani në Portin e Durrësit me naftë kontrabandë,

Gjykata e Durrësit ka liruar këtë të hënë nga burgu 3 prej anëtarëve të ekuipazhit të anijes “Queen Majeda”, e cila në shtator të vitit të kaluar u kap me 2275 ton naftë kontrabandë .

Prokuroria vendosi ndryshimin e masës së sigurimit nga “arrest në burg” në “detyrim të qëndrimit në një vend të caktuar” konkretisht në anije, e cila ndodhet e ankoruar në portin e Durrësit.

Të arrestuarit janë identifikuar si Zuhair Alkëafi 54 vjeç kapiteni i anijes, Muavid Ali Altabir 25 vjeç, Amad Abushala 43 vjeç, të tre nga Libia, dhe Badr Teezini, 25 vjeç nga Siria.

Ata akuzohen për “Kontrabandë me mallra për të cilat paguhet akcizë”, “Ruajtja apo depozitimi i mallrave kontrabandë” dhe “Kontrabanda e kapitenit, pilotit ose ekuipazhit”, të kryera në bashkëpunim. Kjo masë është ndryshuar në mes të muajit mars, ndërsa hetimet vijojnë.

Ishin shërbimet partnere që sinjalizuan autoritetet shqiptare, për anijen e cila po transportonte naftë kontrabandë.

Nga hetimet paraprake rezulton se kjo naftë transportohej nga grupe që janë jashtë kontrollit të qeverisë libiane dhe formalisht dokumentet shoqëruese të mallit dukeshin në rregull. Por në fakt, sipas autoriteteve ata janë të falsifikuara.

Të fundit