Flash News

E-TJERA

Nga ushtari i përlotur, te heroi me katër putra, fotot që do kujtohen gjatë nga tërmeti i një viti më parë

Nga ushtari i përlotur, te heroi me katër putra, fotot që do

Sot një vit më parë, lëkundjet e tërmetit të fuqishëm që mori 51 jetë njerëzish zgjoi Shqipërinë nën rrënojat e qindra pallateve e banesave.   

Ndërtesa të kthyera në grumbuj inertesh, spitale të mbushur me plagosur, ambulanca që nuk pushonin, njerëz në panik dhe shumë të tjerë në kërkim të të afërmve të tyre.

Kjo ishte vetëm një pjesë e panoramës që të ofronte dita e 26 nëntorit të një viti më parë. Edhe pse ka kaluar një vit, plagët janë ende të hapura.

Shumë familje vazhdojnë të mos kenë shtëpitë e tyre të shembura dhe të dëmtuara nga lëkundja e madhe e orës 03:56 minuta. Durrësi dhe Tirana ishin dy prej qarqeve që patën pasoja të rënda, por jo më pak edhe në Kurbin, Lezhë.

Megjithatë, ditët që pasuan këtë datë nuk mungoi solidariteti i vendeve mike, fqinjëve.

Kosova, Italia, Greqia, Turqia, Franca e shumë vende të tjera sollën në Shqipëri ekipe të kërkim-shpëtimit që për ditë me radhë kërkuan nën rrënoja për trupat e viktimave dhe të mbijetuarve.

Më poshtë, kemi përzgjedhur disa prej këtyre momenteve:

 

Nga ushtari i përlotur, te heroi me katër putra, fotot që do
Ushtari i përlotur, foto e shkrepur nga Edmond Prifti

Nga ushtari i përlotur, te heroi me katër putra, fotot që do

Nga ushtari i përlotur, te heroi me katër putra, fotot që do
Sadak, heroi me katër putra që sinjalizoi trupat nën rrënoja nga tërmeti
Nga ushtari i përlotur, te heroi me katër putra, fotot që do
Kjo foto e dhimbshme është shkrepur gjatë operacionit të shpëtimit të banorëve të prekur nga tërmeti në Thumanë. Një grua e cila ka të afërmit nën rrënoja është ngushëlluar nga një efektiv policie, duke u solidarizuar me dhimbjen e saj.

 

Nga ushtari i përlotur, te heroi me katër putra, fotot që do
Marrëdhëniet e acaruara Serbi- Kosovë duket se janë vetëm në nivele të larta politike apo në librat e historisë, pasi kjo foto vërtetoi të kundërtën. Në dhimbje harrohen kufijtë, problemet, konfliktet ashtu siç ka bërë ky ushtar serb së bashku me atë kosovarë, duke bashkëpunuar me njëri-tjetrin për t'u ardhur në ndihmë të gjithë familjeve të prekura nga tërmeti.
Nga ushtari i përlotur, te heroi me katër putra, fotot që do
Luan Kapja , zjarrfikësi hero nga Vlora, i cili hoqi oksigjenin dhe iu rikthye kërkimeve.
Nga ushtari i përlotur, te heroi me katër putra, fotot që do
Zjarrfikësi italian ka shpëtuar jetën e një të panjohuri duke rrezikuar jetën e tij, nën rrënojat e shkaktuara nga tërmeti në Shqipëri.

Nga ushtari i përlotur, te heroi me katër putra, fotot që do


 Nga ushtari i përlotur, te heroi me katër putra, fotot që do

Nga ushtari i përlotur, te heroi me katër putra, fotot që doNga ushtari i përlotur, te heroi me katër putra, fotot që doNga ushtari i përlotur, te heroi me katër putra, fotot që doNga ushtari i përlotur, te heroi me katër putra, fotot që doNga ushtari i përlotur, te heroi me katër putra, fotot që doNga ushtari i përlotur, te heroi me katër putra, fotot që doNga ushtari i përlotur, te heroi me katër putra, fotot që doNga ushtari i përlotur, te heroi me katër putra, fotot që doNga ushtari i përlotur, te heroi me katër putra, fotot që doNga ushtari i përlotur, te heroi me katër putra, fotot që doNga ushtari i përlotur, te heroi me katër putra, fotot që doNga ushtari i përlotur, te heroi me katër putra, fotot që do

Ditari politik

Të fundit