Flash News

E-TJERA

Një humbje jete dhe 549 të infektuar nga Covid në Shqipëri në 24 orët e fundit

Një humbje jete dhe 549 të infektuar nga Covid në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën sërish thirrje për qytetarët, që të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror.

Gatë 24 orët e fundit janë kryer 1424 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid-19, 549 qytetarë dhe një viktimë. 

Njoftimi i MSH:

279 në Tiranë, 59 në Fier, 26 në Durrës, 18 në Vlorë, 17 në Patos, nga 14 qytetarë në Vorë, Lushnje, nga 13 qytetarë në Sarandë, Berat, 11 në Kamëz, 10 në Shkodër, nga 9 qytetarë në Kavajë, Gjirokastër, 7 në Lezhë, nga 6 qytetarë në Krujë, Divjakë, Himarë, 5 në Kurbin, nga 4 qytetarë në Rrogozhinë, Përmet, nga 3 qytetarë në Shijak, Dimal, Gramsh, nga 2 qytetarë në Roskovec, Mallakastër, Poliçan, nga 1 qytetar në Fushë Arrëz, Selenicë, Tepelenë, Kolonjë.

Janë 3,936 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 23 pacientë. Në 24 orët e fundit ka një humbje jete me Sars-Cov2: një qytetare nga Tirana 76 vjeçe.

Janë shëruar 297 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 275,252 që nga fillimi i epidemisë.

Raste të reja ditore         549

Të shëruar në 24 orë       297

Të shtruar në spitale         23

Humbje jete në 24 orë      1

Testime ditore                 1424

Testime totale              1,854,161

Raste pozitive                 282,690

Raste të shëruara             275,252

Raste Aktive                        3,936

Humbje jete                         3,502

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                  2,618

Fier                                                 340

Vlorë                                     223

Durrës                            187

Lezhë                                       111

Gjirokastër                            108

Shkodër                                         107

Berat                                        92

Elbasan                            77

Korçë                                       44

Dibër                                        23

Kukës                                       6

Të fundit