Flash News

E-TJERA

Njihet si person me rrezikshmëri, me kë e ndante qelinë Tahiri. Zbardhet biseda mes tyre pas lirimit

Njihet si person me rrezikshmëri, me kë e ndante qelinë Tahiri.

Gjykata e Elbasanit vendosi që lirojë nga burgu ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri.

Ky i fundit la sot qelinë dhe u dërgua në banesën e tij në zonën e Kodrës së Diellit në Tiranë, ku do të kryejë dënimin e mbetur prej 1 vit e 8 muaj e 15 ditë.

Gazetarja Klodiana Lala tha për News24 se Tahiri e ndante qelinë me një person jo pak të njohur për drejtësinë.  

Duke iu referuar një bisede mes Tahirit dhe një personi të rrezikshëm në burg, të treguar nga avokati i tij, Maks Haxhia, gazetarja tha se bëhet fjalë për Safer Bajrin, person i lakuar në trafik droge, me të cilin thuhet se ish-ministri ka ndarë qelinë.

Safër Bajri, person me rrezikshmëri, që ishte në një qeli me Tahirin tha; Mua po më vjen keq që po iki në shtëpi dhe ish-ministri i Brendshëm qëndron në burg. Duhet të kem një indice që është vendim politik. Bosët e krimit, apo politikë dhe ish-zyrtarë se kryejnë deri në fund dënimin e tyre.

Dikur një bos krimi, ka qenë zoti Haxhia avokat i çështjes, u lirua se kishte probleme me gjurin.

Dhe u lirua nga burgu se dhimbja e gjurit ia pamundësonte qëndrimin në burg. Mund të ketë diçka mbrapa, por a ka një pakt? Nuk mund ta them. Duhet të kem fakte.”, pohoi gazetarja.

 

Të fundit