Flash News

E-TJERA

Pas titullit kampion, Bayern Munich “mbyll llogaritë” me Oliver Kahn dhe Brazzo-n

Pas titullit kampion, Bayern Munich “mbyll llogaritë” me Oliver

Vetëm disa minuta pasi ngritën trofeun e 11-të radhazi në Bundesligë, Bayern Munich ka shkaktuar një ‘shok’ për futbollistët dhe tifozët bavarezë.

Klubi ka ndarë rrugët me CEO-n e klubit, Oliver Kahn dhe Hasan Salihamidzic ose Brazzo duke i shkarkuar të dy.

Kahn, i cili mori postin në vitin 2021 duke pasuar Karl-Heinz Rummenigge, do të zëvendësohet nga Jan-Christian Dreesen me efekt të menjëhershëm, siç tha klubi në një deklaratë.

“Jan-Christian Dreesen ka bërë një punë të jashtëzakonshme për FC Bayern gjatë dhjetë viteve të fundit. Ai jeton FC Bayern, e njeh klubin brenda dhe e di se çfarë është e rëndësishme këtu. Jemi shumë të kënaqur që ai po merr përsipër këtë detyrë. Ai mund të shkojë në punë pa një periudhë përshtatjeje, dhe kjo është pikërisht ajo që i duhet FC Bayern në situatën aktuale”, tha Herbert Hainer, kryetar i bordit mbikëqyrës të FC Bayern.

Bayern mundi Këlnin 2-1 falë fituesit të minutës së 89-të nga Jamal Musiala dhe përfitoi nga barazimi 2-2 i Borussia Dortmundit për të fituar titullin me golaferencë.

Ata u eliminuan nga Kupa e Gjermanisë dhe Liga e Kampionëve në tetë e fundit, pavarësisht se ndryshuan trajnerë në fund të marsit me Thomas Tuchel që mori drejtimin nga Julian Nagelsmann në një lëvizje të papritur.

Të fundit