Flash News

E-TJERA

Pasi humbi rreth 12 milionë dollarë, reagon Usain Bolt

Pasi humbi rreth 12 milionë dollarë, reagon Usain Bolt

Usain Bolt ka hedhur poshtë pretendimet se ai tani ka mbetur ‘trokë’, pasi po qarkullojnë thashethemet se i kanë mbetur vetëm 12,000 dollarë në llogarinë e tij bankare. Këto thashetheme vijnë pas një rasti mashtrimi që mund t’i ketë kushtuar kompanisë së tij 12 milionë euro. Bolt komentoi rastin për herë të parë këtë fundjavë, duke folur në një drekë për Gibson McCook Relays në hotelin Jamaica Pegasus. Bolt tha për Jamaica Observer se:

Gjithmonë do të jetë një situatë e trishtueshme për këdo që të humbasë atë për të cilën ka punuar shumë. Kjo është një situatë e trishtueshme dhe unë jam padyshim i zhgënjyer. Nuk dua të them shumë, por, siç e dimë, nga këndvështrimi i të gjithëve nuk duket mirë. Kam lexuar disa komente dhe të gjithë janë konfuzë. Unë jam po aq konfuz sa publiku, por do të shohim se çfarë do të ndodhë. Jo, nuk jam trokë, por padyshim që më ka vënë një pengesë. Ishte për të ardhmen time. Të gjithë e dinë se unë kam tre fëmijë, unë jam ende duke u kujdesur për prindërit e mi dhe ende dua të jetoj shumë mirë.

Usain Bolt konsiderohet gjerësisht si atleti më i shpejtë i të gjitha kohërave, pasi ka shënuar rekord në mënyrë fantastike kur “dogji” fushën e 100 metrave në Lojërat Olimpike të Pekinit 2008. Ai i kushtoi kohë karrierës së tij në atletikë në vitin 2017 me tetë medalje të arta olimpike, 11 tituj të Kampionatit Botëror dhe rekorde pothuajse të pamposhtura në 100 metra dhe 200 metra, por pensionimi i tij nuk ka qenë aq i lumtur.

Ai është viktima e profilit më të lartë në një rast mashtrimi prej tre miliardë dollarësh që ka prekur më shumë se 40 klientë, pasi 12.7 milionë dollarë që ai kishte investuar në një llogari Stocks and Securities Limited thuhet se janë ulur në vetëm 12,000 dollarë. Qeveria Xhamajkane i ka kërkuar FBI-së që të ndërhyjë për të ndihmuar hetimet e saj, pasi ata kërkojnë të arrijnë në fund të kësaj. Bolt shtoi se:

Le t’i japim kohë dhe të shohim se çfarë do të ndodhë.  Për mua është e vështirë, por mendoj se vitet e garës më ndihmuan të kuptoj dhe të fokusohem. Unë e lë çështjen në duart e avokatëve të mi dhe thjesht po përpiqem të fokusohem te familja ime dhe të përpiqem të mos mendoj shumë për të sepse është një situatë stresuese.

Të fundit