Flash News

E-TJERA

“Paske ngrënë shumë vezë”, Teliti debat me Kadinë: Po shtrembëron fjalët; mos fol për të ngrënën

“Paske ngrënë shumë vezë”, Teliti debat me

Projektligji për amnistinë fiskale ka shkaktuar debat mes zëvendësministrit të Ekonomisë Besart Kadia dhe ekspertit të ekonomisë pranë PD Dorian Teliti.

Teksa Kadia renditi në ‘Open’ arsyet se pse duhet të arrihet ligji për amnistinë fiskale, Teliti ngriti shqetësimi e ndërkombëtarëve të cilët e shohin si një nismë me rrezik për vendin. Biseda kaloi në debat teksa Teliti iu drejtua Kadisë me ironi duke i thënë ‘paske ngrënë shumë vezë megjithëse është rritur çmimi”.

Kjo frazë e Telitit e acaroi zëvendësministrin i cili iu kundërpërgjigj ekspertit.  

Pjesë nga debati:

Kadia: Ju po thoni 2 mln euro, po është 2 mln euro e poshtë. A jeni dakord me 200 apo 300 mijë euro. A je dakord me këtë limit? Përfaqësuesi i diasporës tha këndvështrimin e tij të saktë. Ky proces nuk është miratuar, nuk është vendosur asgjë. Nëse themi 2 mln euro për individ është e lartë, a jemi dakord për 200 mijë euro.

Kadia: Për mua si zv ministër le ta vendosim limitin 100 mln euro. Kush i ka paratë të paligjshme shkon në burg. Kush merr paratë e krimit dhe vjen në Shqipëri. Vetëm kriminelë paska këtu?

Teliti: Bravo! Shpëtoi Shqipëria. S’do ketë më evazion dhe krim. Shpresoj që të kishte filtra. Mos u bëj i bezdisshëm. Partnerët ndërkombëtarë janë të shqetësuar për paratë se si do dalin nga vendet e tyre.

Kadia: Si vijnë 600 mln euro në vit nga emigrantët. Sa para ke jashtë sistemeve bankare. Limiti është 2 mln euro për familje, jo për individ.

Teliti: Përveç se shtrembëron fjalët, se po del keq në sytë e publikut. Paske ngrënë shumë vezë sot në mëngjes edhe pse është rritur çmimi i vezës.

Kadia: Dorian mos fol për të ngrënën. Mos fol sa ka ngrënë njëri e sa ka ngrënë tjetri. Jemi edhe në televizor e njerëzit gjykojnë vetë peshën.

Të fundit