Flash News

E-TJERA

Policët në trafikun e drogës, eksperti: Shefat i nxjerrin në aksion, vetë janë te listë-pagesa e bandave

Policët në trafikun e drogës, eksperti: Shefat i nxjerrin në

Profesori i kriminalistikës Ervin Karamuço ka komentuar rastet e përfshirjes së efektivëve të policisë në trafikun e drogës.

Duke iu referuar operacionit “Shpirti”, ku dy ish-gardistët Agustin Deda dhe Hekuran Marku njëherësh truproja të ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri ishin përfshirë në një organizatë kriminale, Karamuço tha se ka raste që policët shkojnë me urdhër të shefit të tyre, që ndërkohë ka rënë dakord duke u paguar me bandat.

“Kemi rastet e tre efektivëve të policisë në Shkodër që ka lidhje me kanabizimin se këta kanë rastisur në operacioni ajror për zbulimin e parcelave me kanabis në Malësinë e Shkodrës. Ndërkohë në anën tjetër ka disa policë që duhet ta pranojmë se janë në një listë-pagesë.

Nga ana tjetër ka disa që shkojnë për të sekuestruar mallin por marrin hakmarrjen si pjesë e mesazhit që malli jonë është i paprekshëm. Por janë dhe disa të tjerë që shkojnë me urdhër të shefit të tyre, që ndërkohë ka rënë dakord duke u paguar me bandat.

Pra janë tre grupe oficerësh ndaj do kemi dhe përplasje. Nga pikëpamja operacionale dhe taktike, është një roje por mirë kush vjen edhe e merr mallin. Është një taktik. Nuk kemi dronë që duhen për të mbikëqyrur të tilla zona. Nuk ka nga ata dronë që japin një analizë të mirëfilltë të terrenit.  Droni është më shumë operativ se helikopteri dhe rajoni. Dronin mund ta ngrejë në çdo kohë një postë policie për monitorimin se çfarë ka në 24 orë në një zonë të caktuar. Shqipëria është vendi i parë kur ngrihet helikopteri dhe del drejtori i policisë dhe thotë do filmojmë këtë zonën. Këto janë operacione sekrete. Kemi porositur dhe do vijnë dronë të sofistikuar që materialin e tyre ta kthejmë në provë”, tha ai.

 

 

 

  


 

 

Të fundit