Flash News

E-TJERA

Policia me 'dorë të hekurt', pezullohen 267 leje drejtimi, gjobiten 2264 drejtues mjetesh gjatë 72 orëve

Policia me 'dorë të hekurt', pezullohen 267 leje drejtimi,

Gjatë 72 orëve të fundit policia e Tiranës ka “bombarduar” qytetarët. Në njoftimin zyrtar mësohet se janë pezulluar 267 leje drejtimi po ashtu janë arrestuar dhe 21 drejtues makinash, nga të cilët 12 për drejtim mjeti në gjendje të dehur si dhe 9 për drejtim mjeti pa leje drejtimi.

Ndërkohë që janë proceduar penalisht dhe gjobitur 2264 drejtues mjetesh për shkelje të ndryshme te kodit rrugor.

“Makinat inteligjente, radarët automatikë, dronët, dragerat, kamerat dhe makinat e pauniformuara, 24/7 në të gjitha akset rrugore. Si rezultat i monitorimit intensiv gjatë 72 orëve të fundit, janë pezulluar 267 leje drejtimi, nga të cilat 221 për shpejtësi mbi normat e lejuara në akset kryesore nacionale dhe në qendrat urbane, 34 për drejtim të mjetit nën efektin e alkoolit apo në gjendje të dehur dhe 12 për qarkullim në sens të kundërt. Janë arrestuar në flagrancë 21 drejtues mjetesh, nga të cilët 12 për drejtim mjeti në gjendje të dehur dhe 9 për drejtim mjeti pa leje drejtimi. Gjithashtu, duke përdorur mjetet inteligjente, janë evidentuar dhe ndëshkuar me masa administrative, pa sanksionin e pezullimit të lejes së drejtimit, 2264 drejtues mjetesh që qarkullonin me shpejtësi në qendrat e banuara, 489 drejtues për përdorim të celularit gjatë drejtimit të automjetit, 1110 drejtues mjetesh për parakalime të gabuara dhe 711 drejtues mjetesh janë ndëshkuar për mosvendosje të rripit të sigurimit”, njofton policia.

Po ashtu blutë njoftojnë se janë ndëshkuar për mosvendosje të kaskës mbrojtëse dhe të shenjave sinjalizuese gjatë natës 167 drejtues motomjetesh.

Të fundit