Flash News

E-TJERA

Qeveria kërkon konfiskimin e “Prestige Resort”, policia zbarkon në ambientet e godinës

Qeveria kërkon konfiskimin e “Prestige Resort”, policia zbarkon

Policia ka zbarkuar mëngjesin e sotëm në ambientet e “Prestige Resort”, me një vendim për konfiskimin e njërës prej godinave të resortit. Efektivët e policisë kanë krijuar një kordon të gjatë duke penguar përfaqësuesit ligjorë të resortit dhe mediat të hyjnë brenda.

KKT ka marrë vendim për konfiskimin e dy godinave të ‘Prestige Resort’ më 1 mars të vitit 2023. Përfaqësues të ministrisë së Shëndetësisë kanë zbarkuar në ambientet e resortit, në një kohë kur ‘Hysenbelliu Group’ e ka ankimuar vendimin në Gjykatën Administrative.

Godina që qeveria ka vendosur të konfiskojë, do të t’i kalojë shërbimit social për t’i kthyer në banesa sociale. Efektivët e policisë i kanë hapur me dhunë dyert e resortit dhe kanë këruar largimin e mediave.

Presidenti i “Hysenbelliu Group”, Irfan Hysenbelliu, ka reaguar lidhur me aksionin e fundit të qeverisë ndaj godinës së “Prestige Resort”. Hysenbelliu është shprehur sulmi ndaj tij vjen pasi kështë shprehur hapur në mbështetje të opozitës.

Hysenbelliu deklaroi se i ka dërguar një SMS kryeministrit ku i ka thënë se me aktet që po ndërmerr do të kthehet në një Erdogan të dytë.

“Ndjehem shumë i qetë sepse nga një njeri i sëmurë çfarë nuk pret, kohë më parë janë botuar kartela psiqike të tij, nuk doja të hyja në detaje. Raportet e mia me kryeministrin thonë se kemi pasur marrëdhënie të mira. Ne kemi pasur debate sepse ai tjetër gjë ka brenda vetes, tjetër gjë reflekton. Ai është i zi në shpirt. Është aktor shumë i zoti, sa herë që jam jashtë shtetit, kur ishim në Beograd, sa më pa e humbi dhe të nesërmen çoi Policinë në Prestigë. Kur shkova në SHBA i vuri tritolin se acarohet me veten.

Po them vetëm për një ministër të jashtëm, ai më thoshte bëj një presion, ma çoi me SMS. Si mundet një ministri të Jashtëm ti bëja presion, kur ai kishte vizion dhe respekt. Po iu them vetëm 0.01% të Edi Ramës. Do kthehesh Erdogan i dytë, ia kam cuar sms. Raporti i DASH, kur ai sfidon shtetin më të madh po unë? Unë një qytetar jam. Ai në takime sillet sikur janë një leckë, ai e ka përbuzur atë flamur”, tha Hysenbelliu.

Aksioni i qeverisë ndaj “Prestige Resort” vjen dy ditë pas raportit të Departamentit të Shtetit, ku nënvizonte shqetësimin për shembjen me tritol të pishinës në muajin dhjetor.

Të fundit