Flash News

E-TJERA

Rama dhe Berisha munguan, vetëm dy deputetë votuan kundër rritjes së pagave

Rama dhe Berisha munguan, vetëm dy deputetë votuan kundër rritjes

Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar sot rritjen e pagave për deputetët dhe ministrat.

Pavarësisht debateve dhe zërave kundër nga radhët e opozitës, por edhe të vetë kryeministrit Edi Rama, pr/ligji është votuar me shumicë të thjeshtë votash.

Projektligji për rritjen e pagës mimimale është miratuar me 97 deputet pro, 0 absenim, 2 kundër.

Mësohet se deputetët të cilët votuan kundër janë përfaqësuesit e opozitës Bujar Leskaj dhe Petrit Doda.

Sakaq kryeministri Edi Rama dhe kryedemokrati Sali Berisha nuk morën pjesë në votim, shkruan Euronews Albania. Po ashtu nga kabineti qeveritar nuk ishin të pranishme gjatë votimit as dy ministret Olta Xhaçka dhe Ogerta Manastirliu.

Me ndryshimet e fundit që iu bënë ligjit të pagave, deputetët përfituan rritjen më të madhe me 98%, ndërsa pas tyre vijnë ministrat me 82%.

Konkretisht, paga e deputetëve do të dyfishohet nga 156 770 lekë që është aktualisht në 310 250 lekë, ndërsa e ministrave nga 174 760 lekë në 318 750 lekë bruto. Kryeministrit dhe Kryetarit të Kuvendit paga u rritet në thuajse 400 000 lekë bruto nga 228 000 lekë që është sot.

Të fundit