Flash News

E-TJERA

Rëndohet sërish bilanci i covid-19 në Shqipëri, 18 viktima dhe 645 raste të reja në 24 orë

Rëndohet sërish bilanci i covid-19 në Shqipëri, 18 viktima

Rëndohet sërish bilanci i covid-19 në Shqipëri në 24 orët e fundit.

Ministria e Shëndetësisë raporton se 18 pacientë të prekur kanë humbur jetën, ndërsa 645 persona kanë rezultuar të infektuar pas kryerjes së 2.201 testimeve.

“Në 24 orët e fundit në vend janë kryer 2.201 testime, prej të cilave 423 janë testime janë kryer për arsye depistimi.

Në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 645 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

272 raste në Tiranë, 56 në Durrës, 51 në Fier, 48 në Korçë, 30 në Kuçovë, 20 në Mat, 19 në Pogradec, 16 në Vlorë, 15 në Kolonjë, 14 në Elbasan, 13 në Krujë, nga 12 raste në Tepelenë, Dibër, nga 10 raste në Has, Sarandë, nga 8 raste në Devoll, Peqin, nga 6 raste në Mallakastër, Delvinë, Skrapar, 4 në Berat, 3 në Tropojë, 2 në Shkodër, nga 1 rast në Kurbin, Kukës, Lezhë, Malësi e Madhe.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 403 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 17.755 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 463 pacientë, 25 në terapi intensive, 8 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 18 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID:

8 qytetar nga Tirana, 3 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Dibra, 1 qytetare nga Elbasani, 1 qytetare nga Lezha, 1 qytetar nga Kurbini, 1 qytetare nga Berati, 1 qytetare nga Vlora, 1 qytetar nga Fieri të moshave 56 vjeç deri në 82 vjeç”, njofton ministria e Shëndetësisë.

Kujtojmë se dy ditët e fundit numri i viktimave pësoi një rënie të lehtë. Dje pati 10 humbje jete, ndërsa dy ditë më parë vetëm 8.

Ditari politik

Të fundit