Flash News

Kosova

Rinisin tensionet në veri të Kosovës, policia hedh gaz lotsjellës, forca të shtuara të KFOR

Rinisin tensionet në veri të Kosovës, policia hedh gaz

Forca të shumta të misionit paqeruajtës të NATO-s dhe KFOR-it kanë shtuar prezencën në tri komunat në veri të Kosovës: Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq.

Siç raportohet, grupe qytetarësh serbë u mblodhën para ndërtesës s ëkomunës në Leposaviq për të kundërshtuar marrjen e pushtetit lokal nga kryetari i ri, Lulzim Hetemi.

Policia e Kosovës hodhi gaz lotsjellës për të shpërndarë qytetarët, pasi KFOR-i i lëshoi ata të tuboheshin para ndërtesës së komunës në Zveçan.

Në Zveçan është vendosur një gardh metalik, i cili ka bllokuar rrugën që të çon drejt ndërtesës së komunës.

Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, ka kërkuar në emër të qytetarëve serbë që kryetari i ri komunës së Zveçanit, Ilir Peci, të mos hyjë në godinë. Po ashtu, Rakiq ka kërkuar që nga KFOR-i që Policia e Kosovës të tërheqë nga zona njësitë sepciale.

Të fundit