Flash News

E-TJERA

Ronaldo dhe Kane hyjnë në histori, Messi arrin 800 gola. Dita e kombëtareve foli vetëm për sulmuesit

Ronaldo dhe Kane hyjnë në histori, Messi arrin 800 gola. Dita e

Ditën e djeshme u rikthyen ndeshjet e kombëtareve ku përveç Evropës dhe në Amerikën Latine nuk mungoi spektakli. Skenën në fakt e morën tre ndër lojtarët më të mirë në botë. Lionel Messi, Cristiano Ronaldo dhe Hary Kane, të cilët vendosën rekorde të ndryshme, por le t’i marrim me radhë.

Cristiano Ronaldo shënoi dy gola në ndeshjen kualifikuese ndaj Lihtenshtejnit. Në fakt portugezi është lojtari që ka shënuar më shumë gola në nivel kombëtaresh, por paraqitje e djeshme bëri që sulmuesi të regjistronte ndeshjen numër 197 me kombëtaren. Anjë lojtar nuk e ka arritur këtë dhe siç thotë dhe Cristiano.

“Nuk jam unë që i ndjek rekordet, janë ato që më ndjekin mua.”

Tani të vazhdojmë me Lionel Messin. “Pleshti”, i cili tashmë është dhe kampion bote, shënoi me goditje dënimi në miqësoren ndaj Panamasë.

Edhe pse nga prestigji nuk vlente shumë si ndeshje, argjentinasi la gjurmën e tij me një super gol nga goditja e dënimit. Ky ishte goli numër 800 në karrierë për Messin dhe sigurisht që ai realizim dot mbahet mend gjatë.

I fundit është sulmuesi i Anglisë Harry Kane. Ai është kapiten i “Tre Luanëve” dhe dhuroi një paraqitje fantastike ndaj Italisë, që ishte ndeshja më e shumëpritur e kualifikuesve të “Euro 2024”.

Në fitoren 2-1 përballë italianëve, bomberi shënoi nga pika e bardhë e penalltisë. Për të ky ishte goli më i rëndësishëm në karrierë, pasi e ngjiti në vendin e parë të golashënuesve të kombëtares së Anglisë me 54 realizime, duke kaluar legjendën e Manchester United, Wayne Rooney.

Të fundit