Flash News

E-TJERA

Samitet në Tiranë, Lubonja: Vuçiç u imponua, Shqipëria ia pranoi kushtet

Samitet në Tiranë, Lubonja: Vuçiç u imponua,

 

Analisti Fatos Lubonja, teksa komentoi dy samitet e mbajtura në Tiranë, deklaroi se samiti i parë ai për Ukrainën ishte spektakël politik, ku secili politikan kishte përfitimet e veta.

I ftuar në “Open” në News24, Lubonja foli për mungesën e Kurtit duke thënë se me siguri mendon që Kosova është humbësja më e madhe në këtë lojë politike që luhet.

Analisti tha se Vuçiç u imponua dhe Shqipëria ia pranoi kushtet.

“Samiti i parë shpjegon mungesën e Kurtit. Samiti i parë ishte spektakël politik. Ata që e bëjnë spektaklin kanë përfitimet e para. Tre protagonistët e spektaklit të Samitit të parë ishin Zelensky, Rama dhe Vuçiç. Zelensky ka problemet e veta, nuk po merr ndihmat, ka probleme edhe të brendshme, vjen këtu të gjejë mbështetje. Edi Rama ka nevojë për legjitimimin ndërkombëtar, për shkak të problemeve të brendshme, dihet se është benjamin i ndërkombëtarëve. Pavarësisht se thuhet se kanë mbetur në Shqipëri 1.5 milionë njerëz, ne mburremi se po bëjmë Samite etj.

Gjithçka bëri Vuçiç shpjegon pse Kosova është humbësja më e madhe në këtë lojë. Vuçiç tha se për Kosovën mos të flitet fare. Vuçiç tregoi fuqi në Tiranë. Ata janë marrë vesh përpara Samitit se çfarë do të bëjnë. Vuçiç ka vënë kushtet e veta dhe Shqipëria ia ka pranuar këto kushte. Që mos e njohësh Kosovën si shtet në këtë Samit, sigurisht që kërcet. Këtu vjen era Open Balkan, vijmë tek ai projekt që Kosova dhe Mali i Zi nuk e kanë pranuar”, deklaroi Lubonja.

Të fundit