Flash News

E-TJERA

Sezoni fantastik në arenën evropiane, sa skuadra italiane do marrin pjesë në Champions vitin tjetër?

Sezoni fantastik në arenën evropiane, sa skuadra italiane do marrin

Me 90 minuta nga përfundimi i kampionatit, Napoli, Lazio, Inter dhe Milan kanë një vend të garantuar në edicionin e ardhshëm të Champions League. Por cilat dhe sa skuadra italiane do të marrin pjesë në Kupat e Europës?

Përgjigja është e lidhur ngushtë me rezultatin e finales së dyfishtë evropiane në të cilën do të përfshihen Roma (caktimi në Budapest të mërkurën më 31 kundër Sevillas në Europa League) dhe Fiorentina (7 qershor në Pragë kundër West Ham në Ligën e Konferencës).

Nga ana tjetër, rezultati i finales së Ligës së Kampionëve mes Interit dhe Cityt nuk do të ndryshojë asgjë dhe të gjitha diskutimet janë pa penallti të tjera për Juventusin. Këtu janë skenarët e mundshëm:

ROMA DHE FIORENTINA FITOJNË FINALET: 5 EKIPE NË CHAMPIONS

Nëse Roma dhe Fiorentina fitojnë në finalet përkatëse, përveç Napolit, Lazios, Interit dhe Milanit, në Ligën e Kampionëve do të shkojë edhe Giallorossi i Mourinhos. Viola di Italiano do të luajë në Europa League së bashku me Atalantën. Juventusi në Ligën e Konferencave.

VETËM ROMA FITON FINALEN: 5 EKIPE NË CHAMPIONS

Nëse Roma fiton finalen e saj, Napoli, Lazio, Inter, Milan dhe Giallorossi do të shkonin në Champions League. Atalanta në Europa League. Juventusi në Ligën e Konferencave.

FINALEN FITON VETËM FIORENTINA: 4 NË CHAMPIONS, 3 NË EUROPA LEAGUE

Nëse Fiorentina do ta fitonte finalen e saj, Napoli, Lazio, Interi dhe Milani do të shkonin në Champions League. Atalanta, Roma dhe Fiorentina në Europa League. Juventusi në Ligën e Konferencave.

ROMA DHE FIORENTINA HUMBEN NE FINALE: 4 NE CHAMPIONS0, 2 NË EUROPA LEAGUE

Nëse Roma dhe Fiorentina humbasin finalet e tyre përkatëse, vende në Champions League për Napolin, Lazio, Inter dhe Milan. Në Europa League Atalanta dhe Roma. Juventusi në Ligën e Konferencave.

Të fundit