Flash News

E-TJERA

Shefi i sigurimit të Rusisë sulmon Perëndimin: Kërcënimet bërthamore po rriten

Shefi i sigurimit të Rusisë sulmon Perëndimin:

Një zyrtar i lartë rus i sigurisë paralajmëroi të enjten për kërcënimin në rritje të një lufte bërthamore dhe sulmoi një ministër gjerman për kërcënimin e presidentit rus Vladimir Putin me arrestim, duke thënë se një veprim i tillë do të përbënte një shpallje lufte dhe do të shkaktonte një sulm rus në Gjermani.

Dmitry Medvedev, zëvendëssekretari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, i kryesuar nga Putin, tha në komentet për gazetarët se marrëdhëniet e Rusisë me Perëndimin kanë arritur në fund të të gjitha kohërave, raporton AP.

I pyetur nëse kërcënimi i një konflikti bërthamor është zbutur, Medvedev u përgjigj: "Jo, nuk është ulur, është rritur. Çdo ditë kur ata i japin Ukrainës armë të huaja e afron apokalipsin bërthamor.”

Medvedev ka lëshuar një breshëri deklaratash të forta të tilla në të kaluarën, duke kritikuar SHBA-në dhe aleatët e saj të NATO-s për ato që ai i përshkroi si përpjekjet e tyre për të shkatërruar dhe shkatërruar Rusinë.

Në komentet e së enjtes, Medvedev denoncoi si ligjërisht të pavlefshëm vendimin e Gjykatës Penale Ndërkombëtare për të lëshuar një urdhër-arresti për Putinin me akuzat për përfshirje të dyshuar në rrëmbimet e mijëra fëmijëve nga Ukraina.

Të fundit