E-TJERA

Sherr mes policëve në ish-Bllok, i drejtojnë armët njëri-tjetrit. AMP nis procedimin

Sherr mes policëve në ish-Bllok, i drejtojnë armët

Një konflikt mes efektivëve të Policisë së Shtetit ka ndodhur mbrëmjen e kaluar.

Mësohet se punonjësi i Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë R. I bashkë me vëllain e tij M. I janë konfilktuar me Shefin e Operacionales në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë V. L.

Ngjarja ka ndodhur në zonën e ish-Bllokut pranë Njësisë Bashkiake Nr. 5.

Nuk dihet se pse ka nisur konflikti, por të dy efektivët  kanë drejtuar armën e shërbimit njër-tjetrit. Ata janë dërguar në komisariatin nr. 2 dhe Agjencia e Mbikqyrjes Policore ka proceduar në gjendje të lirë efektivët.

“Agjencia e Mbikëqyrjes Policore (AMP) Tiranë ka referuar në Prokurori materialet proceduriale në gjendje të lirë në ngarkim të 2 punonjësve të Policisë dhe 1 shtetasi, konkretisht:

– R.I., 33 vjeç, efektiv i FNSH, i dyshuar për ‘Kanosje”;
– V.L. 44 vjeç, efektiv i Forcës së Posaçme Operacionale, i dyshuar për ‘Kanosje” e “Dëmtime të tjera me dashje”;
– M.I. 33 vjeç, i dyshuar për “Kundërshtim i punonjësit të rendit publik” dhe “Dëmtime të tjera me dashje”.

Nga veprimet hetimore rezulton se punonjësi i policisë V.L., jashtë shërbimit, është konfliktuar e përplasur fizikisht, për motive të dobëta, së pari me shtetasin M.I., në një dyqan në rrugën “Nikolla Tupe”. Më pas në debat është përfshirë dhe punonjësi tjetër i Policisë, R.I., edhe ai jashtë shërbimit.

Me marrjen e njoftimit kanë mbërritur shërbimet e Policisë së Komisariatit Nr. 2 Tiranë dhe forcat “Shqiponja”, të cilat kanë shoqëruar palët deri në përfundim të veprimeve të para hetimore.

Ndërkohë Drejtoria e Standardeve Profesionale në Policinë e Shtetit ka nisur hetimin disiplinor ndaj dy efektivëve të Policisë.

Materialet janë referuar në Prokurorinë e Tiranës”, njofton AMP .

Të fundit