Flash News

E-TJERA

Shisnin kokainë para shkollave në Itali, arrestohen 4 persona, 2 prej tyre shqiptarë

Shisnin kokainë para shkollave në Itali, arrestohen 4 persona, 2 prej

Është çmontuar këtë të martë një rrjet i shitjes së kokainës me vlerën e 300 mijë eurove në Itali. Mësohet se droga fshihej në kutitë e ilaçeve kurse tregtia bëhej edhe nga dritarja e shtëpisë dhe në darkat familjare.

Ndërkaq policia ka ndaluar 10 të dyshuar si shpërndarës droge,ku 4 janë arrestuar, një prej të cilëve në flagrancë. Policët sekuestruan gjithashtu një ndërtesë dhe toka, të blera me fitime nga trafiku i drogës.

Në krye të këtij grupi qendronte shqiptari 51-vjeçar Isuf Hadaj. Ai bënte tregti veçanërisht në zonat e Corso Torino dhe pranë Parco della Resistenza.

Janë sekuestruar 1500 doza kokainë (rreth 3 kg), për një vlerë prej 280 mijë eurosh. Disa transferime u bënë pranë shkollave dhe fëmijëve të mitur.

Dy të arrestuarit e tjerë janë Davide Battiston, i lindur në 1978, me burg dhe Fabiola Ghiotti, lindur në 1994, në arrest shtëpie, të cilët dolën si blerës të kokainës, për të shpërndarë më pas mallin në sheshin Asti, për një sasi prej 200 gramësh, për një vlerë rreth 20 mijë eurosh.

Subjektet e tjera të raportuara janë katër shqiptarë të tjerë dhe tre italianë, të cilët dolën si tregtarë të dyshuar droge. Një nga klientët e Hadajt është denoncuar edhe për veprën e vjedhjes.

Gjatë kontrolleve, në koordinim me prokurorinë e Astit, u sekuestruan edhe çeqe 11 mijë euro, kokainë gati për shitje dhe 12 mijë euro të ardhura nga trafiku i drogës.

Të fundit