Flash News

E-TJERA

Shkullaku: Alibeaj me probleme mendore, sillet në delir si kryetar i PD

Shkullaku: Alibeaj me probleme mendore, sillet në delir si kryetar i PD

Gazetari Armand Shkullaku ka komentuar veprimet e Enkelejd Alibeaj, i cili është shkarkuar nga funskionet në parti dhe vijon të sillet si kryetar grupi.

Sipas Shkullakut, ai po sillet si kryetar i partisë. Ai tha për “Të Paekspozuarit” se të flasësh në emër të një grupi që nuk ekziston më, është më shumë problem mendor dhe delir sesa politikë.

Gjithashtu shtoi se kryeministri Edi Rama po e trajton si pale.

“Është një fenomen që s’mund të shpjegohet kollaj, është fenomen psikologjik, që do të thotë se ne kemi njerëz që kanë bërë gjëra të tilla, që iu mbushet mendja që përfaqësojnë diçka, që dikush të ka caktuar, por nuk e ke fituar.

Kam respekt për Alibeajn si politikan dhe nuk kam dëgjuar akuza ndaj tij për afera, por vendosja në qendër të vëmendjes dhe projektorëve, të shkakton një lloj lëkundje.

Alibeaj është caktuar të jetë i ngarkuar nga ish kryetari për të përfaqësuar PD, është emëruar edhe kryetar i grupit parlamentar që nuk ekziston më.

Të flasësh në emër të një grupi që nuk ekziston më, është më shumë problem mendor dhe delir sesa politikë. Sheh gjithë ato mikrofona përballë, sheh ata ambasadorët, të duket sikur ti do jesh lideri i së ardhmes. E transmetojnë edhe televizionet, kur shkon në shtëpi mendon se je dikush. Është një fenomen që e kemi parë vazhdimisht në politikën shqiptare. Mbani mend se edhe Eduard Selami në 1996 mendonte se mund të mundte Berishën. Ky është aspekti psikologjik.

Aspekti politik, e shoh të lidhur me dy momente. Mungesa e legjitimitetit, e detyron Alibeajn, ta projektojë të qenurit të tyre atje, nëpërmjet pranimit nga Rama. Rama i trajton si palë dhe nevoja për të qenë palë, kur nuk ke vota nga populli, të cakton Edi Rama.

Rama ka bërë një lloj loje, hajdeni këtu te Taulanti dhe Spiropali për Presidentin, nëse doni t’ju njohim, të dilni edhe në televizor”, tha Shkullaku.

 

Të fundit