Flash News

Bota

Shpërthime në dy fusha ajrore ushtarake në Rusi, raportohen viktima

Shpërthime në dy fusha ajrore ushtarake në Rusi, raportohen

Disa njerëz kanë humbur jetën nga shpërthimet në dy fusha ajrore ushtarake ruse, sipas raportimeve.

Një cisternë karburanti shpërtheu duke vrarë tre dhe duke plagosur gjashtë persona në një aeroport pranë qytetit Ryazan, në juglindje të Moskës, raportojnë mediat shtetërore ruse.

Dy persona të tjerë raportohet se janë lënduar në një shpërthim në një aeroport në rajonin e Saratovit.

Nuk dihet se çfarë i shkaktoi shpërthimet. Të dyja zonat janë qindra kilometra larg kufirit me Ukrainën.

Bombarduesit strategjikë rusë me rreze të gjatë besohet se janë të bazuara në bazën ajrore Engels në rajonin e Saratovit.

Guvernatori rajonal i Saratov tha se forcat e sigurisë po kontrollonin atë që ai i quajti "raportet e një incidenti në instalimet ushtarake".

Këto raporte , për dy shpërthime në dy vende të ndryshme ushtarake, do të nxisin spekulimet se pas tyre mund të jetë Ukraina, thotë redaktori rus i BBC-së, Steven Rosenberg.

Të fundit