Flash News

E-TJERA

Skandali ‘McGonigal’, gazeta amerikane: Biden nuk sanksionon qeverinë e korruptuar të Ramës, po godet Berishën

Skandali ‘McGonigal’, gazeta amerikane: Biden nuk sanksionon

Skandali “McGonigal” është rikthyer në vëmendje. Gazeta amerikane “American Thinker” shkruan se Charles McGonigal, ish-zyrtar i FBI, mori para nga një ish-oficer i inteligjencës për të bindur kryeministrin Rama të mos jepte kontrata për shpimin e naftës për disa kompani ruse.

“McGonigal mori para nga agjenti i Oleg Deripaska për të ndihmuar në heqjen e sanksioneve të SHBA kundër tij dhe për të hetuar një oligark rival, të dy të ngarkuar me përdorimin e burimeve të inteligjencës amerikane. Ai gjithashtu mori para nga një ish-oficer i inteligjencës shqiptare për të bindur kryeministrin e korruptuar Rama që të mos jepte kontrata për shpimin e naftës për disa kompani të frontit rus dhe t'i drejtonte ato tek kompanitë me të cilat ai ishte i lidhur”, thuhet në artikull.

Artikulli i referohet edhe Dorian Ducckës ose Personi B, i cili ka qenë pjesë e strukturave të kompanisë kineze CEFC.

“Ducka ishte i punësuar nga firma globale kineze e energjisë CEFC; Ai ishte edhe aq i afërt me kryeministrin Rama, sa mbante titullin e “këshilltarit të investimeve” të Shqipërisë. Duket se CEFC po ndikonte në mënyrë korruptive në Ramën për të marrë kontrata shpimi.

Hunter Biden u mbajt gjithashtu nga CEFC, një zyrtar i së cilës i dha atij një diamant 3,16 karat dhe një blerje 100,000 dollarësh. Hunter dhe bashkëpunëtorët e tij bënë të lehtë pesë milionë dollarë duke rregulluar blerjen nga CEFC të aseteve të Energjisë së SHBA-së dhe Kanadasë, të cilat duhej të miratoheshin nga agjencitë qeveritare të SHBA”, vijon artikulli.

Kujtojmë se kanali i McGonigal për Ramën ishte Dorian Ducka i CEFC-së. Në laptopin e Hunter Biden ka një zinxhir e-mail me grupin e tij CEFC për "përkujdesjen" me "shpërblim" Dorian Ducka për ndihmën e tij që në fillim. Duket se një aktivitet madhor i CEFC ishte prokurimi korruptiv i aseteve të energjisë për importuesin e uritur për energji, Kinën.

“American Thinker” ngre pyetje nëse administrate Biden po rinis një politikë të Kinës. Shembulli vjen nga karteli Sinaloa, karteli i famshmëm meksikan, që në lidhje të ngushtë me bandat shqiptare, trafikojnë kokainë.

“E njëjta administratë po ecën lehtë edhe ndaj regjimit të korruptuar shqiptar, i lidhur shumë me kartelin kryesor meksikan të drogës, Sinaloa, së bashku me Shqipërinë që pastron paratë e kartelit dhe shërben si pika kryesore hyrëse evropiane për kokainën. Qeveria e korruptuar e Ramës që mundëson drogën nuk është sanksionuar kohët e fundit nga Sekretari i Shtetit Anthony Blinken”, thotë artikulli.

“American Thinker” shkruan se “rivali konservator i romëve dhe ish-kryeministri Sali Berisha, jashtë detyrës për tetë vjet dhe jo problemi në dukje i afërt që është kryeministri aktual, u sanksionua për korrupsion. Por njeriu më i afërt me Ramën është edhe i afërt me Hunter Biden, pra Dorian Ducka.”

Të fundit