Flash News

E-TJERA

Skandali 'McGonigal', media amerikane: Pse Biden po mbron narkoqeverinë e Ramës? Kongresi të hetojë Shqipërinë

Skandali 'McGonigal', media amerikane: Pse Biden po mbron

“Washington Examiner” i ka kushtuar sërish një artikull skandalit të ish-zyrtarit të FBI-së, Charles McGonigal. Gazetari John Schindler në një opinon për “Washington Examiner”, ngre pikëpyetje se pse nuk ka ende një hetim për administratën e presidentiti amerikan Joe Biden në Shqipëri.

Schindler thotë se Partia Republikane në SHBA është duke hetuar me dëshirë administratën Biden, por duket se iu ka shpëtuar nga duart skandali i shumëpërfolur mes McGonigal dhe kryeministrit Edi Rama.

Duke e cilësuar si skandalin më të keq në historinë e byrosë së FBI-së, “Washington Examiner” i referohet Shqipërisë si një “narkoshtet” ku pavarësisht se kryeministri krenohet si një pro-perëndimor dhe luftëtar i korrupsionit, mbetet i zhytur në këtë të fundit.

“Washington Examiner” përmend edhe ambasadoren amerikane Yuri Kim e cila vazhdimisht është parë të mbrojë qeverinë Rama dhe ende nuk ka bërë një reagim zyrtar për përfshirjen e Ramës në të njëjtëin skandal me McGonigal.

“Dhe njerëzit duhet të fillojnë të pyesin pse Uashingtoni e bën rrugën e tij për të mbrojtur qeverinë narkomiqësore të Ramës kundër kritikëve të saj”. Kjo është pyetja që ngrihet në artikull,

Artikulli:

Tani që republikanët kanë një kontroll të ngushtë të Dhomës së Përfaqësuesve, GOP po heton me dëshirë administratën e Biden.

Megjithatë, republikanët duket se nuk e kanë vënë re një skandal të madh të politikës së jashtme që fshihet në pamje të qartë.

Siç kam raportuar kohët e fundit, skandali në rritje rreth zyrtarit të lartë të FBI-së në pension, Charles McGonigal, është ndoshta më i keqi në historinë e byrosë. Burime të shumta më kanë thënë se McGonigal, ndërsa shërbente ende me FBI-në si kreu i kundërzbulimit në Nju Jork, tronditi biznesmenët e Ballkanit, shumica prej tyre shqiptarë, në një skemë të guximshme korrupsioni politik me vlerë shumë miliona dollarë.

McGonigal me sa duket e realizoi këtë mashtrim të paprecedentë në bashkëpunim me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama, Partia Socialiste e të cilit ka drejtuar atë vend të vogël për një dekadë. Ndryshe nga imazhi i kultivuar me kujdes i Ramës si një luftëtar pro-amerikan i NATO-s dhe madje edhe i korrupsionit, gjatë qeverisjes së tij, Shqipëria në fakt është bërë narkoshteti kryesor në Evropë. Siç ka raportuar Ëashington Examiner, Shqipëria e Ramës është shndërruar në një analoge me Panamanë e Manuel Noriega-s në vitet 1980. Për çfarëdo arsye, administrata Biden duket se nuk i intereson.

Tani të tjerët kanë filluar të vënë re.

Këtë javë, Financial Times raportoi për qeverisjen e gabuar të Ramës, duke lënë të dhëna delikate të ngjarjeve shqetësuese në prapaskenë, duke vënë në dukje se "reputacioni i Ramës jashtë shtetit është njollosur gjithashtu nga kontaktet e tij me një zyrtar të turpëruar të zbatimit të ligjit të SHBA", d.m.th. McGonigal, "të akuzuar se ka ndihmuar liderin shqiptar për të përndjekur rivalët politikë”. Gazeta vuri në dukje butësisht se shumë shqiptarë mesatarë "besojnë se qeveria bashkëpunon me trafikantët e drogës.

Po, ata e bëjnë. Dhe njerëzit duhet të fillojnë të pyesin pse Uashingtoni e bën rrugën e tij për të mbrojtur qeverinë narkomiqësore të Ramës kundër kritikëve të saj.

Vrapimi i drogës nuk është më i keqi. Shqipëria është një aleat i SHBA-së dhe një anëtar i vlerësuar i NATO-s, megjithatë administrata Biden ka ndërhyrë vazhdimisht në politikën e brendshme të një miku dhe aleati për arsye që janë të vështira për t'u deshifruar. Zemra e skandalit përfshin Sali Berisha, ish-presidentin dhe kryeministrin e vendit. Megjithëse Berisha është një mbështetës i Partisë Demokratike të qendrës së djathtë, ai u sanksionua nga Shtetet e Bashkuara në 2021 për korrupsion të dyshuar. Ndërsa përpjekja për të gjetur një politikan pa korrupsion në Shqipëri është po aq sfiduese sa të gjesh një kryetar të Çikagos, askush që është i informuar për Shqipërinë - si ish-drejtor teknik i Divizionit të Ballkanit të Agjencisë së Sigurisë Kombëtare, unë do të përfshij veten në atë listë. — mendon Berisha dhe demokratët e tij janë më të korruptuar se Rama dhe socialistët e tij. (Shumica do të thoshin më pak.)

Financial Times la të kuptohet se çfarë po ndodh këtu: "Berisha, një ish-president dhe kryeministër, pretendoi se futja e tij në listën e zezë nga SHBA në 2021 ishte rezultat i kontakteve të supozuara të Ramës me McGonigal. Vendimi i SHBA, 'tetë vjet pasi u largova nga pushteti … bazohet tërësisht në fuqinë lobuese të Edi Ramës.” Edhe pse tronditja ballkanike e McGonigal filloi nën administratën Trump, Shtëpia e Bardhë Biden ka mbikëqyrur ndërhyrjen më të thellë dhe më të dyshimtë amerikane në politikën shqiptare për të ndihmuar Ramën dhe për të lënduar Berishën. Merrni rastin e Ylli Ndroqit, një manjati mediatik shqiptar dhe kritik i Ramës, i cili u sanksionua nga Uashingtoni (për gjoja "sjellje destabilizuese") dhe më pas iu konfiskua stacioni televiziv nga socialistët për korrupsion të dyshuar.

Më tej Ndroqi pretendon se armiqtë e tij politikë në Shqipëri, përfshirë aleatin e Ramës, Erjon Veliaj, kryebashkiak i kryeqytetit, Tiranë, e ngacmuan duke pohuar se pas socialistëve kishin forcën e plotë të Uashingtonit. Sipas rrëfimit të Ndroqit, Veliaj e kërcënoi atë me hakmarrje të mëtejshme nga amerikanët – gjë që, duke marrë parasysh se Rama kishte zgjedhur një zyrtar të lartë të FBI-së si të rëndë, dukej si një kërcënim i besueshëm për Ndroqin.

As pretendimet e Ndroqit nuk janë një incident i izoluar. Diplomatët amerikanë kanë kërcënuar shqiptarët, si dhe amerikanët pro-Berishës, se po e ekspozojnë veten ndaj një rreziku ligjor të papërcaktuar nëse vazhdojnë të kritikojnë Ramën dhe socialistët.

Më e keqja nga të gjitha, në tetor 2021, ambasadorja Yuri Kim u tha drejtpërdrejt pronarëve të mediave shqiptare se duhej të ndërprisnin të gjitha raportimet televizive kombëtare që ishin kritike ndaj kryeministrit Rama apo pro-Berisha. Burime të shumta dëshmojnë se ky takim ka ndodhur dhe çfarë ka kërcënuar Kim. Që kur është e pranueshme që çdo diplomat amerikan t'u thotë të huajve, veçanërisht në një vend mik aleat, çfarë mund dhe nuk mund t'u thotë? I pyetur për koment, një zëdhënës i Departamentit të Shtetit deklaroi se "nuk ka të vërtetë në këto pretendime për ambasadoren Kim".

Asnjë nga këto nuk mund të shpjegohet në asnjë mënyrë normale. Jashtë kufijve të parëndësishëm, politika shqiptare është fort pro-amerikane dhe pro NATO-s. Pavarësisht nëse demokratët apo socialistët janë në pushtet, politikat e Tiranës ndaj Uashingtonit dhe Brukselit do të vazhdojnë të pandryshuara. Pse, atëherë, administrata e Biden është kaq e vendosur për të shtyrë një parti politike shqiptare në kurriz të tjetrës?

Për më tepër, Kim është një oficer i Shërbimit të Jashtëm në karrierë. Në fakt, ajo u dërgua në Tiranë nga presidenti i atëhershëm Donald Trump. Është e pamundur që ajo vendosi vetë të shtyjë Ramën dhe të zvogëlojë Berishën. Departamenti i Shtetit dhe Uashingtoni thjesht nuk funksionojnë kështu. Me urdhrat e kujt, pra, po vepron Kim, në një mënyrë kaq të zhveshur partizane, në lidhje me një aleat besnik të SHBA-së?

Një muaj më parë, unë deklarova, "Kongresi duhet të bëjë pyetje së shpejti pasi korrupsioni i McGonigal mund të ketë infektuar më shumë zyrtarë të FBI-së sesa ai vetë." Tani është e qartë se Kongresi duhet t'i bëjë Departamentit të Shtetit dhe Shtëpisë së Bardhë Biden disa pyetje edhe për Shqipërinë. Ndroqi pohon se ka bërë ankesa në Departamentin e Shtetit dhe të Thesarit për trajtimin e tij të ashpër nga miqtë e Biden. Çfarë ndodhi me ta? Ky mund të jetë një vend i mirë që Kongresi të fillojë të gërmojë.

Të fundit