E-TJERA

Skandali McGonigal trondit SHBA/ Kërkohet dorëheqja e kreut të FBI, Rama fshihet duke sulmuar PD

Skandali McGonigal trondit SHBA/ Kërkohet dorëheqja e kreut të

Pas skandalit të ish-agjentit Charles McGonigal, ku rezultoi i përfshirë edhe kryeministri Edi Rama, kërkohet dorëheqja e kreut të FBI-së, Christopher Wray.

Në një editorial të “The Washington Post” thuhet se ky është skandali më i rëndë në FBI, që pas arrestimit të agjentit Robert Philip Hanssen në vitin 2001, i cili u arrestua për spiunazh të brendshëm për Bashkimin Sovjetik dhe Rusinë.

Thuhet se  ky është të paktën rasti i tretë i keqmenaxhimit të madh gjatë mandatit të Wray.

“McGonigal u akuzua për marrjen e pagesave sekrete në para prej më shumë se 225 mijë dollarësh, ndërsa mbikëqyrte rastet shumë të ndjeshme, dhe se kishte thyer ligjin duke u përpjekur që të hiqte sanksionet ndaj miliarderin rus, Oleg Deripaska, akuza që tronditën zyrtarë të lartë të inteligjencës”, shkruan “The Washington Post”  .

Kujtojmë se një prej akuzave që rëndon mbi Charles McGonigal është marrja e 225 mijë dollarëve nga kryeministri Edi Rama për të dëmtuar opozitën. Ndërsa SHBA është tronditur nga ky skandal dhe pritet të marrë vendime të rëndësishme, Rama veproi si në çdo rast duke hedhur poshtë pretendimet dhe duke sulmuar opozitën.

“Ne duhet të mësojmë gjithçka mundemi për atë që ka bërë McGonigal në FBI.Por pa diskutim, prania e një zyrtari të lartë të komprometuar, që vepron në rastet më të ndjeshme kundër terrorizmit, është një turp i madh për Wray”, thuhet më tej në artikull.

Të fundit