Flash News

E-TJERA

Skema/ Goditet banda shqiptare në Australi, kthente banesat me qera në ‘shtëpi bari’

Skema/ Goditet banda shqiptare në Australi, kthente banesat me qera në

Gjashtë persona, përfshirë një agjent imobiliar, janë arrestuar nën një hetim të udhëhequr nga AFP për një organizatë shqiptare të krimit të organizuar, që dyshohet se shtëpitë me qera në Melburn i shfrytëzonte për kultivimin e kanabisit.

Banesat me qera ishin kthyer në “shtëpi bari”. Policia Federale Australiane beson se agjenti i pasurive të paluajtshme në Melburn, Joe Tumino, punonte për 36-vjeçarin Avdi Molla, që dyshohet se është “koka” e organizatës.

Hetuesit pretendojnë se Molla është i lidhur me figura të njohura të krimit të organizuar ndërkombëtar në Shqipëri. Oficerët e AFP bastisën shtëpinë e Avdi Mollës qershorin e kaluar dhe gjetën një pajisje për dërgimin e mesazheve të koduara, që përdoret nga AFP dhe FBI, si dhe 270,000 dollarë.

Në shtëpitë me qera, policia gjeti rreth 20 bimë kanabisi. Kështu bëjnë me dije mediat e huaja, ndërsa theksojnë se Molla dhe dy bashkëpunëtorët 46-vjeçari Emiliano Paro dhe një 23-vjeçare nga Dandenong, u arrestuan në gusht të këtij viti.

Molla akuzohej për drejtimin e veprimtarive të një organizate kriminale, kultivimin e bimëve të kontrolluara për qëllime tregtare dhe kultivimin e një sasie kanabisi të tregtueshme. Ata u liruan me kusht në gusht dhe do të dalin para Gjykatës së Magjistraturës së Melburnit në nëntor.

Arrestimet ishin pjesë e Operacionit Ironside, një hetim i përbashkët tre-vjeçar midis AFP-së dhe FBI-së që ka çuar në arrestimin e dhjetëra figurave të mafias.

Të fundit