Flash News

E-TJERA

Sondazhi: Mbi 60 % e rusëve nuk dëshirojnë të marrin vaksinën Sputnik V

Sondazhi: Mbi 60 % e rusëve nuk dëshirojnë të marrin

Pothuajse dy të tretat e rusëve nuk dëshirojnë të marrin vaksinën ruse të koronavirusit, Sputnik V dhe afërsisht i njëjti numër beson se virusi është një armë biologjike e prodhuar artificialisht, sipas një sondazhi.

Instituti Levada Center tha se një studim i kryer muajin e kaluar zbuloi se 62 për qind e të anketuarve nuk dëshironin të merrnin vaksinën ruse të koronavirusit, shumica e tyre midis moshës 18 dhe 24 vjeç.

Shumica përmendën efektet anësore, përfshirë ethet dhe lodhjen, si arsyen kryesore pse ata nuk dëshironin të vaksinoheshin, raporton Business Recorder.

Studimi, i kryer në 1,601 njerëz në 50 rajone, zbuloi se 64 % e njerëzve besojnë se koronavirusi është një armë biologjike. Besimi se virusi është një armë biologjike ndahet nga 71 % e rusëve midis moshës 40 dhe 54 vjeç, dhe vetëm 23 % besojnë se ajo u shfaq natyrshëm.

Rusia ka raportuar gati 4.3 milion të infektuar që nga fillimi i pandemisë. Vendi, me rreth 145 milion banorë, nisi vaksinimin masiv me Sputnik V në muajin dhjetor. Deri më 10 shkurt, dozën e parë e kanë marrë më shumë se dy milion rusë.

Të fundit