Flash News

E-TJERA

SPAK: Shefi i trafiqeve të Lezhës, ndihmoi Edison Reçi për atentatin ndaj Preng Gjinit

SPAK: Shefi i trafiqeve të Lezhës, ndihmoi Edison Reçi për

SPAK ka nxjerrë detaje nga megaopeacioni me 50 urdhërarreste, ku janë zbuluar disa nga vrasjet më të bujshme gjatë viteve të fundit në vendin tonë.

Pas përplasjeve të vazhdueshme mes njëri-tjetrit, grupet kriminale, kanë bërë aleanca me njëri-tjetrin për të eliminuar rivalët.

Ervis Martinajt për të realizuar qëllimet e tij i është bashkuar edhe Aldo Avdylaj, vëllai i Astrit e Altin Avdylaj.

Po ashtu Prokuroria e Posaçme ka zbardhur edhe plagosjen për hakmarrje të Preng Gjini, ku porositësi është kreu i një tjetër grupi kriminal Edison Reçi.

Njoftimi i SPAK:

Nga ana tjetër në zonën e Fushë Krujës spikat grupi kriminal i drejtuar nga shtetasi Durim Bami, i cili shfaqet në konflikt të hapur me grupet kriminale të drejtuara nga shtetasit ERVIS MARTINAJ. dhe ARBEN NDOKA. Grupi kriminal i drejtuar nga DURIM BAMI., bën aleancë me një grup kundërshtar të shtetasit Ervis Martinajt dhe që drejtohet nga shtetasit LEONARD DUKA dhe Fatmir Hyseni., persona me precedentë të theksuar kriminal me qëllim vrasjen e ERVIS MARTINAJ  dhe ARBEN NDOKA  dhe anëtarëve të tjerë të këtyre grupeve kriminale.

Hetimet kanë evidentuar ekzistencën edhe të një grupi tjetër kriminal të drejtuar nga shtetasi EDISON REÇI.

Ky shtetas me qëllim hakmarrje ka organizuar vrasjen e shtetasit Preng Gjini., ku në datën 15.09.2020, ky i fundit ka mbetur i plagosur rëndë si pasojë e shpërthimit me eksploziv të automjetit me të cilin udhëtonte. EDISON REÇI, ka rekrutuar si pjesë të grupit shtetasit E.D., B.Xh. etj., të cilëve ju kishte premtuar një shumë të konsiderueshme parash me qëllim vrasjen e shtetasit Preng Gjini.

Shtetasi K.Sh., me detyrë me detyrë Shef i Seksionit të Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë, Lezhë, si pjesë e grupit të strukturuar kriminal ndihmonte shtetasin EDISON REÇI., duke i dhënë informacion në lidhje me automjetet dhe hyrje-daljet e shtetasit Preng Gjini.

Hetimi ka nxjerrë në pah se, këto grupe kriminale ishin në gjendje të paguanin shuma të mëdha parash me qëllim realizimin e vrasjes të kundërshtarëve të tyre. Mënyra e kryerjes së veprave penale tregon gjithashtu një shkallë shumë të lartë organizimi dhe rrezikshmërie shoqërore.

Nga hetimi është evidentuar gjithashtu edhe përfshirja e një ish Deputeti, katër punonjës policie, dy prej tyre në role drejtuese, gjatë vitit 2020, përkatësisht:

– Ish Deputeti me iniciale ARBEN NDOKA.;

– Drejtori i Drejtorisë Vendore të Policisë Lezhë, me iniciale H.M.;

– Shefi i Seksionit të Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve në po këtë drejtori, me iniciale K.SH.;

– 2 efektivë të Repartit Special RENEA, me iniciale A.M. dhe A.P.

Kështu është krijuar dyshimi i arsyeshëm se shtetasi H.M., me detyrë drejtor i Drejtorisë Vendore të Policisë Lezhë, në bashkëpunim me shtetasin K.Sh. dhe persona të tjerë, drejtonin aktivitetin kriminal të kultivimit të narkotikëve, në qarkun e Lezhës.

Po ashtu i hetuari H.M., në bashkëpunim me shtetasin Preng Gjini., aktualisht i arrestuar për një procedim tjetër penal, organizonin aktivitetin e paligjshëm të lojërave të fatit në qytetin e Lezhës.

Në dinamikën e hetimit të këtij procedimi penal, janë grumbulluar prova që krijojnë dyshimin e arsyeshëm se shtetasi DURIM BAMI., në bashkëpunim me shtetasin A.M. (me detyrë efektiv i forcave “RENEA” në kohën e kryerjes së krimit) kanë organizuar kultivimin e bimëve narkotike në zonën e Niklës dhe Tapizës.

Të fundit