Flash News

E-TJERA

Spanja mposht Kosta Rikën në paraqitjen madhështore të Kupës së Botës me shtatë gola

Spanja mposht Kosta Rikën në paraqitjen madhështore të

Skuadra e Luis Enrique-s ngjitet në krye të Grupit E pasi ka prodhuar paraqitjen më dominuese të Kupës së Botës.

Spanja e filloi Kupën e Botës në një stil verbues, duke mposhtur Kosta Rikën 7-0 në një fitore rekord që shënoi paraqitjen më dominuese në turneun e këtij viti. Mesfushori Dani Olmo hapi llogarinë e trajnerit Luis Enrique në minutën e 11-të, duke shënuar golin e 100-të të spanjollëve në 'Kupën e Botës' dhe duke filluar një procesion që u mbyll nga Alvaro Morata në minutën e 92-të.

Dhjetë minuta më vonë, Marco Asensio shënoi në mënyrë të përsosur një vrapim në zonë për t'u lidhur fuqishëm me një krosim të Jordi Alba. Ferran Torres më pas shënoi golin e parë nga dy golat e tij nga pika e bardhë në minutën e 31-të, me anësorin e Barcelonës që shënoi të dytin në minutën e 54-të kur përfitoi nga mbrojtja hezituese.

Gavi, lojtari më i ri që përfaqëson Spanjën në një Kupë Botërore, goditi me një goditje të përsosur në breshëri në minutën e 74-të. Zëvendësuesit Carlos Soler dhe Morata më pas përfunduan përballjen krejtësisht të njëanshme ndërsa ndeshja po afrohej drejt fundit.

Të fundit