Flash News

E-TJERA

Starton sot Euro 2024, “Reuters”: Italia të bëhet gati, Shqipëria do të shkaktojë trazira

Starton sot Euro 2024, “Reuters”: Italia të bëhet gati,

Starton sot kampionati evropian në Gjermani. Sfida e parë që do të çelë maratonën luhet mes Gjermanisë dhe Skocisë në “Allianz Arena”.

Në pritje të nisjes së kampionatit, prestigjiozja “Reuters” i ka dedikuar një artikull edhe sfidës së shumëpritur mes Italisë dhe Shqipërisë, e cila do të luhet nesër.

Italia duhet të nisë fushatën e saj në Euro 2024 kundër Shqipërisë të shtunën në të njëjtën mënyrë si turneu i kaluar, por kundërshtarët e tyre do ta shohin këtë lojë si mundësinë e përsosur për t'u bërë tituj, shkruan Reuters.

Me Spanjën dhe Kroacinë që mbeten ende në Grupin B, Italia nuk do të presë që ta ketë kaq të lehtë këtë herë dhe kjo është ndeshja e vetme ku pritet të marrë të tre pikët.

Shqipëria mund të shihen si “djemtë fshikullues” të grupit, por pa asgjë për të humbur, ata do të jenë jashtë për të shkaktuar një trazirë kudo që të jetë e mundur, dhe ka mundësi më të mirë se të kapë Italinë të ftohtë në ndeshjen hapëse.

Italia, si tre vjet më parë, hyn në Euro pa peshën e favoritëve, dhe ndërsa një fitore ndaj Shqipërisë nuk do t'i ndryshonte domosdoshmërisht mendjet njerëzve, do t'u jepte atyre besimin e nevojshëm për sfidat e ardhshme.

Skuadra e Luciano Spallettit po përballet me një skuadër të mbushur me shumë fytyra të njohura, pasi 10 nga skuadra shqiptare luajnë futbollin e tyre të klubit në Itali dhe ata kanë një trajner që gjithashtu ka një të kaluar në vend.

Sylvinho ishte një nga asistentët e Roberto Mancinit kur drejtonte Interin dhe braziliani, si shumë të tjerë në skuadrën shqiptare dhe në përgjithësi, flet italisht, kështu që nuk do të ketë shumë sekrete në fushë dhe jashtë saj.

 

Të fundit