Flash News

E-TJERA

Surroi: S’kemi paqe me Serbinë, por s’jemi në emergjencë

Surroi: S’kemi paqe me Serbinë, por s’jemi në

Publicisti Veton Surroi komentoi situatën e tensionuar të ditëve të fundit në veri të Kosovës.

I ftuar në emisionin Top Story në Top Channel, ai u shpreh se Kosova nuk është në një situatë emergjence.

Veton Surroi25 vjet pas përfundimit të luftës Serbia dhe Kosova s’kanë firmosur marrëveshje paqeje, manifestim nga asnjëra anë i një problemi i konteksti negociator, që nuk është duke ecur mirë. Nga ana tjetër një problem i cili është manifestuar prej kohësh. Nuk jemi në emergjencë.

Kosova ndërmori një hap të sigurisë pa konsultim me NATO-n, NATO e ndjeu se është e drejtë e saj që ti nëse nuk më konsulton.

Nuk ka ndodhur herë tjetër, duhet pranuar se është porosi e qartë e një miku. Për të janë 3-4 komuna, për mua është Evropa.

 

Të fundit