Flash News

E-TJERA

Tahiri lë burgun e Lushnjës, shoqërohet drejt Tiranës

Tahiri lë burgun e Lushnjës, shoqërohet drejt Tiranës

Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri u lirua sot nga qelia me vendim të Gjykatës së Elbasanit.

Pjesën e mbetur të dënimit prej 1 vit e 8 muaj burg, Tahiri do ta kryejë nën arrest shtëpie. Policia e Shtetit është duke shoqëruar ish-ministrin nga Lushnja drejt Tiranës.

Avokati i tij Maks Haxhia tha se ish-ministri dorëzoi dy akt eskpertiza sipas të cilave, bashkëshortja e Tahirit e cila vuan nga nëj sëmundje, e ka të pamundur të kujdeset për fëmijët. Ndaj është kërkuar që Tahirit t’i lehtësohet masa e sigurisë.

Tahiri u dënua më 4 shkurt të vitit 2022 me 5 vite burg për ‘Shpërdorim detyre, por me gjykim të shkurtuar dënimi iu ul në 3 vite e 4 muaj.

Tahiri u dënua vetëm për “Shpërdorim detyre”, pasi në GJKKO u rrëzuan akuzat e SPAK për “Korrupsion të zyrtarëve të lartë”, “Trafik të lëndëve narkotike kryer në bashkëpunim” dhe “Grup të strukturuar kriminal”.

Të fundit