Flash News

E-TJERA

Tensionet në veri, gazetarja: 3 italianë, pjesëtarë të KFOR-it në gjendje të rëndë

Tensionet në veri, gazetarja: 3 italianë, pjesëtarë të

Mbrëmjen e sotme, situata në veri të Kosovës duket e qetë, por megjithatë e tensionuar.

Në një lidhje direkte për “Opinion” në Tv Klan, gazetarja Blerta Dalloshi Berisha raporton se si pasojë e përplasjes mes serbëve dhe trupave të KFOR përpara komunës së Zveçanit në veri të Kosovës, kanë mbetur të plagosur 25 forca të KFOR-it.

Gazetarja shton se 3 prej tyre me origjinë italiane janë në gjendje të rëndë shëndetësore.

Blerta Dalloshi Berisha thotë se ka vënë re që në hyrje të Zveçanit, shumë nga makinat e protestuesve kishin targa serbe.

Blerta Dalloshi BerishaSituata është e qetë, por e tensionuar, pati gjatë ditën e sotme përshkallëzim të situatës ku 25 pjesëtarë të KFOR-it mbetën të lënduar, 3 prej tyre janë në gjendje të rëndë shëndetësore, 11 janë italianë dhe 3 prej tyre janë në gjendje të rëndë. Sipas Vuçiçit, të plagosur kanë mbetur edhe 52 protestues, ndërsa sipas Policisë së Kosovës, janë arrestuar dhe 5 protestues.

Aktualisht është e pamundur hyrja e tyre në zyrë. Ata fillimisht me sugjerim të SHBA u ishte thënë që të mos betohen në objektet komunale.  Për shkak të situatës nuk mund të hyjnë në zyrat e tyre në komuna.

Gjatë gjithë ditës është kujdesur KFOR-i për sigurinë në Zveçan. Policia e Koosvës ishte në autobinda rreth komunës. Në komunë nuk është parë policia e Kosovës për të mos e përshkallëzuar situatën. Në Zveçan, në hyrje ka pasur shumë vetura me targa të Beogradit që kanë marrë pjesë në protestë.

Shumica e ndërkombëtarëve kanë qenë konkretë që Kurti të tërhiqet nga ky vendim, sot kanë kërkuar që të 2 palët të jenë shumë të përmbajtura dhe të mos përshkallëzohet situata.

Të fundit