Flash News

E-TJERA

Tentoi të kalonte 36 mijë paund të padeklaruara në Shqipëri, vihet nën hetim 47-vjeçarja

Tentoi të kalonte 36 mijë paund të padeklaruara në

Një 47-vjeçarje është vënë nën hetim pasi tentoi të kalonte para të padeklaruara në Shqipëri.

Shtetasja L. B., tentoi të kalonte shumën e padeklaruar të 36 mijë paund. Ndaj ka nisur procedimi për veprën penale “Mosdeklarimi në kufi i të hollave dhe i sendeve me vlerë”.

“Si rezultat i rritjes së vigjilencës së shërbimeve të Policisë Kufitare, me qëllim parandalimin dhe goditjen e krimeve në kufi, në PKK Rinas, në hyrje të Shqipërisë, u krye kontroll në çantën e shtetases L. B. (me shtetësi shqiptare dhe angleze), ku u gjetën rreth 36 000 paunde, të cilat ajo nuk i kishte deklaruar konform ligjit.

Në vijim të veprimeve procedurale për rastin, u referuan materialet në Prokurori, ku nisi procedimi në gjendje të lirë, për veprën penale “Mosdeklarimi në kufi i të hollave dhe i sendeve me vlerë”, për shtetasen L. B., 47 vjeçe. Gjithashtu, u sekuestrua në cilësinë e provës materiale, shuma e paundeve.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, për veprime të mëtejshme”, njofton policia.

 

Të fundit