Flash News

E-TJERA

Tentoi të vriste një person në Gjermani, arrestohet pas dy vitesh 33-vjeçari

Tentoi të vriste një person në Gjermani, arrestohet pas dy vitesh

Një 33-vjeçar është vënë në pranga nga policia pasi ishte shpallur në kërkim për vrasje të mbetur në tentativë në Gjermani.

Daniel Hajro dyshohet të jetë autor i një ngjarjeje të ndodhur para 2 vitesh, në Gjermani dhe ndaj tij është caktuar masa e sigurisë “Arrest në burg”. Ngjarja në fjalë ka ndodhur në një lokal në Gjermani ku dyshohet se 33-vjeçari ka tentuar të vrasë me armë zjarri një person dhe ka plagosur rëndë një tjetër.

Njoftimi i policisë:

Finalizohet me sukses operacioni policor i koduar "Ëanted", për kapjen e një shtetasi të kërkuar për vrasje me paramendim, për hakmarrje, mbetur në tentativë dhe plagosje të rëndë me dashje.

Operacioni, i zhvilluar si rezultat i bashkëpunimit intensiv ndërmjet DVP Korçë, DVP Tiranë, FAST Albania dhe Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Korçë.

Kapet dhe ndalohet 33-vjeçari me masë sigurie "Arrest në burg", si autor i dyshuar i një ngjarjeje të ndodhur para 2 vitesh, në Gjermani.

Specialistët e strukturave hetimore dhe operacionale të DVP Korçë, në bashkëpunim me FAST Albania, DVP Tiranë dhe Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Korçë, në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim, si dhe bazuar edhe në informacionet e marra në rrugë operative për vendndodhjen e një të kërkuari për krime kundër jetës dhe shëndetit, kanë finalizuar me sukses operacionin e koduar "Ëanted", si rezultat i të cilit u bë kapja dhe ndalimi i shtetasit:

- D. H., 33 vjeç, banues në Korçë.

Gjykata e Rrethit Gjyqësor Korçë, me vendimin e datës 17.09.2022, ka caktuar për këtë shtetas masën e sigurisë "Arrest në burg", për veprat penale "Vrasja me paramendim", kryer për hakmarrje, mbetur në tentativë dhe "Plagosja e rëndë me dashje", në lidhje me një ngjarje të ndodhur më datë 18.05.2020, në një lokal në Gjermani, ku 33-vjeçari ka tentuar të vrasë me armë zjarri një person dhe ka plagosur rëndë një tjetër.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Korçë, për veprime të mëtejshme.

 

Të fundit