Flash News

E-TJERA

The Independent: Si Shqipëria la gjurmë unike në Euro 2024

The Independent: Si Shqipëria la gjurmë unike në Euro 2024

Shqipëria i dha lamtumirën Kampionatit Evropian të Futbollit 2024 në Gjermani, pasi u mposht 1:0 nga Spanja në sfidën e fundit të Grupit B. 

Por edhe pse nuk arritën të kualifikoheshin në fazën tjetër, kombëtarja jonë luajti denjësisht dhe tifozët kuq e zi thanë spektakël në Dusseldorf.

Media britanike "The Independent", në një artikull dedikuar duelit Spanjë-Shqipëri shkruan se Shqipëria përfundoi  në fund të Grupit B pas humbjes nga La Roja , por ekipi dhe tifozët e tyre e bënë këtë një rast për t'u kujtuar

Artikulli i plotë:

Është një shëtitje e drejtë nga Dusseldorf Hauptbahnhof në Merkur Spiel-Arena për  shqiptarët do të ishte pika e fundit në Euro 2024 . Jo se ata e panë këtë si një pashmangshmëri përpara fillimit.

Në këtë rrugë të veçantë, ata i tejkalonin në mënyrë bindëse mbështetësit spanjollë dhe ishin me zëra ngazëllyes dhe me shpirtra në dukje të sigurt. Pranë fillimit të itinerarit, në një kryqëzim nga ura Oberkasseler, tifozët që kishin zgjedhur të ngisin makinat ishin varur nga makinat duke brohoritur,  dhe ata që kishin zgjedhur të ecnin këndonin dhe valëvisin flamuj.

Ata që zgjodhën mjetet më të ngadalta, u derdhën përgjatë lumit dhe pranë parqeve në mijëra. Disa pushtuan parqet,  duke shfrytëzuar në maksimum këtë rast unik, me një mundësi reale kualifikimi pas barazimit konkurrues me Kroacinë dhe pavarësisht humbjes Italinë. Shqiptarë të tjerë zgjodhën pikat e tyre për të vendosur shalle, këmisha dhe flamuj në betonin përvëlues ose në bar, të etur për të furnizuar bashkatdhetarët e tyre me suvenire kuq e zi. Të paktë janë ata që kanë zgjedhur shallet. Një zgjedhje e mençur në një ditë si kjo.

Të tjerët kënduan dhe kërcenin - familje të emocionuara, çifte të dashuruar, turbullira miqsh. Të rinjtë flirtuan me vajza të reja. Disa ndanë të qeshura me homologët e tyre spanjollë, të cilët mund ta merrnin të mirëqenë vendin e tyre në raundet e eliminimit në Gjermani.

Një segment i tifozëve shqiptarë kishte humbur në takime të dhunshme me tifozët serbë më herët gjatë turneut, por armiqësia e vetme të hënën lindi kur shqiptarët në stadium fishkëllenin himnin kombëtar të Spanjës. Por ndjehej si antagonizëm i pantomimës, siç kanë ndodhur kaq shumë në këtë turne

Pasoi një interpretim i përzemërt i “Himnit të Flamurit”, më pas erdhën daullet, ritmi pa ndalesë. Ajo i tërhoqi mbështetësit nga vendet e tyre dhe në ajër, teksa ata lëviznin të gëzuar në një valë magjepsëse. Shpirti i tyre u gjallërua nga aplikimi i hershëm i lojtarëve të Shqipërisë; ose ndoshta e kundërta ishte e vërtetë, me skuadrën e ngjallur nga shpirtrat në tribuna.

Kuq e Zinjtë u dobësuan natyrshëm nga goli i Spanjës në minutën e 13-të. Dani Olmo shënoi një top përmes mbrojtjes, ndërsa Ferran Torres bëri një vrapim të pakapshëm me hark rreth mbrojtësit të majtë Mario Mitaj. Përfundimi i anësorit ishte një pamje e saktësisë, topi rrëshqiti nga këpucët e tij, përgjatë terrenit të shkëlqyeshëm, kundër pjesës së brendshme të shtyllës dhe në rrjetë.

Megjithatë tifozët shqiptarë u ringjallën shpejt. Dhe kur Kristjan Asllani shënoi në majë të pjesës së parë, duke tërhequr një pritje të mirë nga David Raya, përpjekja u përcjell nga një zhurmë e madhe - pjesërisht shpresë, pjesërisht përgëzim. Një tjetër zhurmë e madhe u lëshua pak pas orës, kur sulmuesi i Chelseat, Armando Broja testoi Raya-n me një gjysmë-breshëri të shkathët.

Dhe kur faza pasuese e lojës solli një goditje të devijuar dhe një këndore për Shqipërinë, tingulli ishte sërish diçka tjetër. I njëjti ishte rasti kur Asllani provoi edhe një herë fatin, në 15 minuta të mbetura, ndonëse mesfushori gjuajti jashtë.

Tifozët shqiptarë ndien golin e barazimit dhe ajo që pasoi ishte magjia më pozitive e skuadrës së tyre në ndeshje. Megjithatë goli i nevojshëm nuk do të mbërrinte, megjithëse Broja dukej se e rrëmbeu atë me një prekje të zgjuar dhe goditi me thikë në sekondat e fundit. Ai moment, në të cilin Raya kaloi nëpër ajrin ngjitës për të hequr topin prej tij, ndodhi pasi një tifoz i ri i Shqipërisë iu shmang për pak kohë stjuardëve nën tingujt e brohoritjeve gjithnjë e më të forta.

Më pas erdhi fishkëllima e fundit, duke sinjalizuar fundin e kësaj loje dhe përfundimin e fushatës së Shqipërisë.

Ishin paraqitje të lavdërueshme nga skuadra e Sylvinhos, i cili kaloi në epërsi kundër Italisë brenda 23 sekondave – në një nga momentet e turneut – dhe të cilëve iu mohua një triumf ndaj Kroacisë nga një barazues në hapin e fundit . Dhe sinqerisht, ata gjithmonë kishin gjasa të luftonin këtu, madje edhe kundër një veshjeje spanjolle të vargut të dytë, pasi Luis de la Fuente bëri 10 ndryshime nga fitorja mbresëlënëse e Spanjës ndaj Italisë. Por Shqipëria la gjurmë edhe në fushë dhe në tribuna.

 

 

 

 

Të fundit