E-TJERA

Thellohet skandali “Tirja”, biseda edhe me familjarë të pacientëve të tjerë me Covid-19

Thellohet skandali “Tirja”, biseda edhe me familjarë të
Ish-sanitarja Tire Alldervishi

Thellohet më tej skandali me ish-sanitaren Tire Alldervishi në Covid 2, e akuzuar për mashtrim e korrupsion me pacientët e prekur nga Covid-19.

Prokuroria e Tiranës ka zgjeruar hetimet edhe për raste të tjera korrupsioni në spitalin ‘Shefqet Ndroqi’, pasi në celularin e saj prokurorët kanë zbuluar edhe biseda me familjarë të të afërmve të tjerë që kanë qenë shtruar pas prekjes nga Covid.

Në aparatin celular janë gjetur mesazhe dhe biseda të tjera me persona kryesisht të afërm të pacientëve të shtruar në këtë spital, ku sanitarja dyshohet të ketë kryer të njëjtën procedurë.

Burime nga organi i akuzës kanë bërë me dije për RTV Ora se kanë nisur një verifikim të gjithë personave, me të cilët ka kontaktuar 52-vjeçarja për të vërtetuar që rasti i fundit i vajzës të cilës i vdiq nëna në spital pasi pagoi 8 mijë euro, nuk ka qenë i izoluar, por sanitarja e ka kryer edhe më parë të njëjtën praktike.

Në verifikim janë edhe komunikimet me mjeket dhe infermieret e ketij spitali ku duket se 52-vjeçarja ka shkëmbime mesazhesh.

Ndërkohë Alldervishi i është drejtuar gjykatës së Apelit për të kërkuar ndyshimin e masës së sigurisë me pretendimin se nuk ndodhet në gjendje të mirë shëndetësorë, pasi ka kaluar Covidin.

Rasti i saj u denoncua në media dhe gjykata nga vajza e një pacienteje të sëmurë që humbi jetën nga Covid, që i kishte marrë sanitarja 8 mije euro.

Ditari politik

Të fundit