Flash News

E-TJERA

Tre muaj në vëzhgim, si u kap kokaina e ardhur nga Tivari në laboratorin e Fierit. 15 në pranga me urdhër të SPAK

Tre muaj në vëzhgim, si u kap kokaina e ardhur nga Tivari në
Foto nga operacioni

Një aksion i përbashkët antidrogë është zhvilluar mes policisë malazeze dhe asaj shqiptare, në sajë të cilit janë arrestuar sot disa persona.

Një sasi e madhe kokaine e cila kishte mbërritur nga vendet e Amerikës Latine, e kapur në Portin e Tivarit në Malin e Zi, ka zbuluar një laborator kokaine në fshatin Fratar të Fierit.

Droga e mberritur në portin e Tivarit ndodhej aty që në korrik, por ishte lënë aty dhe vëzhgoheshin nga Policia për të parë se kush do ta merrte. Mësohet se Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK), DEA dhe policia e Malit të Zi e mbanin prej tre muajsh nën hetim, ndaj sot 15 persona janë vënë në pranga.

Magazina është në pronësi të një prej personave të vënë në pranga. Në ambientet e magazinës janë gjetur 400 kilogramë pleh kimik i përzier me kokainë. Droga mendohet të ketë ardhur nga Mali i Zi. Në të njëjtin ambient janë gjetur dhe 2 kallashë, 1 shotgun dhe një çifte. 

Operacioni i cili është zhvilluar nga DEA Amerikane, në bashkëpunim me SPAK dhe policinë malazeze, është mbajtur i fshehur.

 

Të fundit