Flash News

E-TJERA

Tre vjet nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit, çfarë lanë pas 50 sekondat e tmerrit

Tre vjet nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit, çfarë

Të qara, vajtime, pluhur, banesa të shkatërruara , femijë të frikësuar, ekipe të kërkim-shpëtimit, ambulanca, mjekë dhe forca të shumtë policie e ushtrie...

Kështu u zgjua Shqipëria tre vjet më parë, nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit, që i mori jetën 51 personave, kurse me mijëra të tjerë mbetën në qiell të hapur.

Tërmeti me magnitudë 6.4 ballë të shkallës Rihter dhe epiqendër 16 kilometra në perëndim-jugperëndim të Mamurrasit ishte më i madhi që ka goditur Shqipërinë në më shumë se dyzet vjet. Ndërsa, dy zonat më të prekura dhe me më shumë viktima nga goditja ishin Durrësi dhe Thumana.

Vetëm në qytetin e Durrësit u shënuan, 23 viktima ku tragjedia më e madhe ishte në familjen Lala, rrënojat e banesës së të cilëve iu morën jetën 8 personave, teksa fatmirësisht mundi të mbijetonte djali i tyre 19-vjeçar.

Por gjatë këtyre tre viteve, shumë pak ka ndryshuar për Durrësin i cili së bashku me rrethinat po vuajnë ende pasojat e tragjedisë.

Shumë familje, përveç plagëve ende të rënda të humbjes së të afërmve të tyre, iu duhet të përballen edhe me një tjetër vështirësi që është mungesa e një strehe.

Banorët e mbetur në mes të katër rrugëve për shkak të fatkeqësisë natyrore, duket se do të kalojnë një tjetër dimë pa shtëpitë e tyre, duke qëndruar në çadra, banesa me qira ose te të afërmit.

Kush ishin viktimat e tërmetit tragjik

Sahadete Lala, 79 vjeç

Ilir Lala, 52 vjeç

Marjeta Lala, 31 vjeç

Griselda Lala, 19 vjeç

Amelia Lala, 9 vjeçe

Emilio Lala, 6 vjeç

Dionis Lala, 2 vjeç

Dionisa Lala, 2 vjeç

Fatmira Cara, 53 vjeç

Hasan Cara, 18 vjeç

Anthi Cara, 72 vjeç

Almir Cara, 29 vjeç

Stela Zvergeci, 21 vjeçe

Erisa Cara, 28 vjeçe

Eduard Reci, 54 vjeç

Dolora Reci, 49 vjeç

Kristi Reci, 25 vjeç

Klaus Reci, 21 vjeç

Klement Çupi, 37 vjeç

Hajredin Çupi, 66 vjeç

Lutfie Çupi

Bajram Hajdarmataj, 54 vjeç

Isah Abazi, 29 vjeç

Shemsedin Abazi, 32 vjeç 

Esiela Karanxha, 8 vjeçe

Diena Karanxha

Eviola Broshka, 28 vjeçe

Saimir Greku, 31 vjeç

Pëllumb Greku, 57 vjeç

Çelike Greku

Hajrie Vata, 65 vjeçe,

Rolejdi Vata, 7 vjeç

Drita Cakoni, 15 vjeç

Kastriot Cakoni, 58 vjeç

Kristian Preçi, 26 vjeç

Ersid Hoxholli , 32 vjeç

Aderina Kadili

Sadik Qato, 85 vjeç

Rozeta Mecja, 59 vjeç

Sotiraq Misha , 49 vjeç

Nafije Rexhepi

Flatar Zenelaj, 64 vjeç

Xhuljeta Gjana, 60 vjeç

Bukurie Leka, 80 vjeç

Fatmira Cuka, 44 vjeç

Sardi Cuka, 19 vjeç

Selvie Lala, 77 vjeç

Arjela Lala, 4 vjeç

Bukurie Leka

Diestela Steneci

Xhesika Biqiku, 20 vjeç

 

 

 

Të fundit