Flash News

E-TJERA

Deformimi i gjuhës, Tupja: Politikanët kanë komplekse, Rama hiqet si dashnori më i madh i shqipes

Deformimi i gjuhës, Tupja: Politikanët kanë komplekse, Rama hiqet

Profesori dhe pedagogu Edmond Tupja teksa ka folur për shtrembërimin që po i bëhet gjuhës shqipe, i është referuar edhe kryeministrit Edi Rama.

I ftuar në studion e Euronews Albania, Tupja tha se Rama bën si dashnori më i madh i gjuhës shqipe, por në fakt edhe vetë ai përdor terma të huaj në fjalimet qeveritare. Profesori përmendi një rast në seancën plenare të Kuvendit, ku Ram ka përdorur fjalën ‘sens’ në vend të ‘kuptim’.

“Sens. Kam dëgjuar kryeministrin kohët e fundit në seancë plenare të Kuvendit, ai që e mban veten për dashnorin më të madh të gjuhës shqipe siç e ka pohuar. Aty e fika televizorin. S’ka kuptim thuaj jo s’bën sens”, u shpreh Tupja.

Profesori tha se politikanët janë ata që përdorin më shumë terma të huaj dhe këtë e bëjnë për të mbuluar komplekset e inferioritetit.

“Kryeministri tha jam i surprizuar. Tani çfarë ndodh, po iku fjala i befasuar befasi, iku gjithë familja. Politikanët kanë një derr kompleksi inferioriteti dhe duan ta mbulojnë me fjalë të bukura dhe moderne. Kjo tregon që ata e kanë një kompleks inferioriteti”, u shpreh Tupja.

Të fundit