E-TJERA

U filmua duke dhënë para në këmbim të votës, arrestohet ish-kandidati i LSI në zgjedhjet e 25 prillit

U filmua duke dhënë para në këmbim të votës,

Arrestohet ish kandidati për deputet i LSI në zgjedhjet e 25 prillit, Etjon Joka.

Ai akuzohet për veprën penale “Korrupsioni aktiv në zgjedhje” pasi kandidoi në zgjedhjet e fundit parlamentare.

"Nga specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar u bë ekzekutimi i vendimit penal, për shtetasin E. J, 32 vjeç, pasi Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, ka caktuar në mungesë masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Korrupsioni aktiv në zgjedhje””, bën me dije policia.

Kujtojmë se Etjon Joka, i cili ishte renditur i 22-ti në listën e LSI për qarkun e Tiranës, u shfaq në disa video gjatë fushatës duke ofruar para në këmbim të votës për të dhe forcën politike ku bën pjesë.

Pas videos 32 vjecari u shpall në kërkim dhe dosja i kaloi SPAK-ut. GJKKO caktoi në mungesë masën ‘Arrest me burg’ ndaj tij.

Ish-kandidati për deputet i LSI Etjon Joka më parë e ka mohuar videon duke thënë se kjo ishte e sajuar.

 

Të fundit